Při zásahu proti nelegálním přistěhovalcům v USA zadrželi 700 migrantů. Tři stovky již propustili

Americké úřady ve čtvrtek propustily na tři stovky z téměř 700 lidí zadržených při masivním zátahu cíleném na migranty pobývající v zemi nelegálně. Při středeční akci ve státě Mississippi skončilo podle vlád Mexika a Guatemaly v rukou imigrační policie a úředníků přibližně 300 občanů těchto dvou zemí, řada dalších byla patrně z jiných latinskoamerických států.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zátah si vysloužil kritiků demokratů kvůli tomu, že povede k odlučování dětí od rodičů. | Foto: Jose Luis Gonzalez | Zdroj: Reuters

Akce kritizovaná opozičními demokraty byla součástí dlouhodobé snahy prezidenta Donalda Trumpa o snížení počtu přistěhovalců pobývajících v USA bez potřebných dokladů.

„Těch 300 propuštěných bylo propuštěno z vazby,“ řekl stanici BBC mluvčí imigrační a celní policie Bryan Cox, podle něhož budou na svobodě čekat na stání u soudu pro přistěhovalce. Zbylé přibližně čtyři stovky migrantů budou podle něj umístěny v detenčním zařízení.

Během zátahů na migranty v USA policie zatkla 35 lidí. Trump sliboval deportaci milionů

Číst článek

Řada demokratických politiků zátah kritizovala zejména kvůli tomu, že podle nich povede k dalšímu odlučování dětí od rodičů, které již v předchozích případech vyvolalo v USA bouřlivé diskuse.

Podle Coxe se úřady snaží řešit tyto záležitosti citlivě, když například daly zadrženým možnost telefonicky vyřídit nutnost péče o děti. Školy v okolí podle něj dostaly avízo, že mají úřad informovat o dětech, které by si případně rodiče nevyzvedli. „Podnikli jsme rozsáhlé kroky pro to, abychom byli schopní se postarat o zadržené rodiče a děti, které byly ve škole v momentě jejich zatčení,“ uvedl Cox.

Dohoda s Mexikem

Trump v červnu Mexiku pohrozil, že pokud nezastaví příliv migrantů do USA, začne zavádět cla na dovoz mexického zboží. Mexiko kvůli tomu souhlasilo s dohodou, která mu poskytla 45 dní na snížení počtu přistěhovalců do Spojených států. Dohoda zároveň předpokládá, že žadatelé o azyl budou ze Spojených států vraceni do mexických měst, aby tam vyčkali na výsledek americké azylové procedury.

V mexických městech je podle agentury AP a mexické vlády na čekacích listinách pro udělení azylu nebo v pořadnících na slyšení u amerických soudů nejméně 40 tisíc migrantů, převážně ze zemí Latinské Ameriky a Afriky.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme