Za rozdělování mexických rodin na hranicích nemůžeme. Nikdo o to nestojí, tvrdí Trumpova poradkyně

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa odmítá odpovědnost za skokový nárůst počtu dětí migrantů, které americké úřady na hranicích s Mexikem odebraly rodičům. V pořadu stanice NBC to prohlásila Trumpova politická poradkyně Kellyanne Conwayová s tím, že nikdo o rozdělování rodin nestojí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký policista mluví s Mexičany, kteří nelegálně překročili hranice | Foto: Loren Elliott | Zdroj: Reuters

Americké úřady během šesti týdnů v dubnu a květnu odebraly přistěhovalcům takřka 2000 dětí, což vyvolalo značnou kritiku z řad veřejnosti, demokratů, ale i republikánů či zahraničí.

V Texasu vyroste stanové město pro děti nelegálních imigrantů. Kritici mluví o internačním táboře

Číst článek

Byl to dramatický nárůst oproti necelým 1800 případům separací v době od předloňského října do letošního února. Zvýšený počet případů rozdělení rodin souvisí s uplatňováním přísnějšího přístupu vůči migrantům, kteří do USA přišli bez dokladů.

Conwayová odmítla spekulace, že Trump využívá děti migrantů jako páku na demokraty, aby souhlasili s řešením migrační otázky a stavbou zdi na hranicích s Mexikem.

„Pokud to demokraté myslí vážně, spojí síly a pokusí se uzavřít stávající nedostatky a připravit skutečnou imigrační reformu,“ dodala Trumpova poradkyně.

Palčivým imigračním problémem je v USA osud přistěhovalců bez dokladů, kteří do Spojených států přišli jako děti. Trump totiž zrušil prezidentský program, který je chránil před deportací a umožňoval jim v zemi legálně pracovat.

Postoj republikánů k řešení tohoto problému ale není jednotný. Zatímco konzervativní křídlo strany zastává nekompromisní postoj, umírnění republikáni jsou ochotni mladé přistěhovalce nadále chránit. Demokraté by zase rádi jejich pobyt zlegalizovali tak, aby v budoucnu mohli požádat o americké občanství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme