Trump dementoval, že by Cohena navedl k tomu, aby uplatil jeho údajné milenky. Prý o ničem nevěděl

O penězích, které měly umlčet údajné milenky Donalda Trumpa, se nynější prezident dozvěděl až poté, co byly vyplaceny. Šéf Bílého domu to ve středu řekl v rozhovoru pro televizi Fox News. Peníze byly prý vyplaceny z jeho peněženky a nikoli z fondů na vedení volební kampaně, takže o prohřešek nejde.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Spojených států Donald Trump | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Skandál kolem statisícových částek, které tehdejší Trumpův právník Michael Cohen zaplatil za mlčení pornohvězdě Stormy Daniels a modelce Karen McDougalové, s nimiž měl ženatý Trump údajně poměr, rozbouřila Cohenova úterní výpověď před newyorským soudem.

Trumpův exprávník Cohen se dohodl s prokuraturou na spolupráci

Číst článek

Advokát se přiznal, že peníze oběma ženám vyplatil, mimo jiné i z podvodně získané hypotéky, aby si v době vrcholící volební kampaně vynutil jejich mlčení o Trumpových prohřešcích. K výplatě peněz přes fingované firmy ho údajně navedl Trump. Podle amerických žalobců jde o porušení zákonů o financování volební kampaně, protože výdaj bezprostředně se vztahující k volbám se neobjevil na úředně prověřovaných výkazech.

'Nebylo to porušení pravidel'

„Dozvěděl jsem se to až pak," řekl ve středu prezident americké televizi. „Peníze nepocházely z financování kampaně... nebyly to peníze na kampaň, byly moje," prohlásil. „Když jsem se o tom (o Cohenově přiznání) dozvěděl, moje první otázka byla - čerpaly se (peníze) z kampaně? Pak by to byl trochu problém. Ale z kampaně nebyly, což je skvělé, nebylo to ani porušení pravidel," dodal.

První vítězství Muellera. Bývalý šéf Trumpovy kampaně je částečně vinný z daňových podvodů

Číst článek

Cohen v úterý pod přísahou vypověděl, že Trump ho platbou pro Stormy Daniels a McDougalovou pověřil, aby zvýšil své šance ve volbách. Trumpovo interview pro Fox News je tak s Cohenovým tvrzením v přímém rozporu.

Součást kampaně

Cohen před soudem vypověděl, že platbu mu nahradila Trump Organisation, společnost zastřešující prezidentův byznys. Prezident vyplacení peněz už před časem přiznal, pletky s oběma ženami ale popírá.

Žalobci v Cohenově kauze se na rozdíl od šéfa Bílého domu domnívají, že vynaložené prostředky se kampaně týkaly. Měly být evidovány, protože měly zabránit skandálu poškozujícímu Trumpa v souboji s protikandidátkou Hillary Clintonovou. Financovat kandidátovi volební kampaň navíc podle amerických zákonů podnikatelské subjekty nesmějí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme