Prezident Trump vyjádřil soustrast rodinám obětí střeleckých útoků v USA. Kondoloval i Zeman

Americký prezident Donald Trump v neděli odpoledne místního času veřejně vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech dvou víkendových střeleb, při kterých zemřelo 29 lidí. Za jednu z příčin takových masakrů přitom označil duševní choroby. Bylo to jeho první vystoupení na veřejnosti od útoků, které se odehrály v noci na neděli středoevropského času. Trumpovi kvůli útokům v pondělí kondoloval prezident Miloš Zeman.

Washington/Praha (Aktualizováno: 11:06 5. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump při návratu z víkendu z Bedminsteru. | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

„Chci vyslovit soustrast lidem v El Pasu v Texasu a v Daytonu v Ohiu,“ řekl Trump před novináři v Morristownu ve státě New Jersey. „Bylo to hrozné, ale mohlo to být ještě mnohem horší,“ dodal po boku své manželky Melanie a znovu pochválil rychlou reakci policie v obou případech.

Z útoku v El Pasu je podezřelý 21letý muž. Hrozí mu trest smrti, vyšetřován je pro vnitrostátní terorismus

Číst článek

Trump mimo jiné prohlásil, že problém se střelci mají USA „dlouhá léta“. Na otázku novinářů, jak plánuje tento problém řešit, uvedl, že jednou z příčin je, že tito střelci jsou „opravdu velmi, velmi vážně duševně nemocní“.

Prezident zároveň pochválil svou vládu za práci, kterou odvedla. „Udělali jsme mnohem více práce než většina předchozích vlád, neříkám, že velmi mnoho, ale udělali jsme opravdu dost,“ citoval Trumpa server televize ABC News. „Ale snad jsme měli udělat ještě víc,“ dodal.

Server ABC News napsal, že Trump strávil víkend ve svém soukromém klubu v Bedminsteru ve státě New Jersey a ke střelbě v El Pasu a v Daytonu se vyjádřil několikrát na twitteru.

Zemanova kondolence

Rodinám zemřelých v pondělí kondoloval i prezident Miloš Zeman. Šlo podle něj o další masovou vraždu, která úplně zbytečně vzala další lidské životy. Zeman v kondolenčním dopise vyjádřil soustrast rodinám pozůstalých i všem občanům USA, informoval Pražský hrad v tiskové zprávě.

„V obou případech šlo o brutální střelbu, která není ničím jiným než další masovou vraždou, jež úplně zbytečně vzala další lidské životy. Věřím a doufám, že lid Spojených států amerických a Vy jako jeho reprezentant budete i nadále bojovat za lepší a bezpečnější Ameriku, kde takové ohavné a zoufalé činy nemají místo,“ napsal Zeman Trumpovi.

Střelecké útoky v USA vyvolaly protesty. Stovky lidí ve Washingtonu demonstrovaly kvůli kontrole zbraní

Číst článek

Soustrast rodinám obětí vyjádřil v neděli na twitterovém účtu i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi některého z incidentů byli Češi.

Zahraniční politici

Solidaritu americkému lidu a soustrast pozůstalým vyjádřili i německá kancléřka Angela Merkelová či izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

„Naše myšlenky jsou s oběťmi, jejich příbuzným předávám vyjádření soustrasti a soucitu od všech Němců. Zraněným přejeme brzké uzdravení. V tichém soucitu Angela Merkelová,“ zakončila spolková kancléřka kondolenční telegram adresovaný Trumpovi. Mimo jiné také napsala, že zprávy o útocích v ní vyvolaly velké zděšení a smutek.

Kondolence poslal do Bílého domu i ruský prezident Vladimir Putin, uvedl bez dalších podrobností v nedělním prohlášení Kreml.

Protesty kvůli držení zbraní

Po útocích, při nichž jednoho pachatele policie zabila a druhý je vazbě a hrozí mu trest smrti, se znovu objevilo volání po zpřísnění amerických zákonů o držení zbraní. Ve Washingtonu se kvůli tomu konala demonstrace několika stovek lidí.

Návrh zákona o přísnějších prověrkách osob, které si chtějí koupit zbraň, letos v únoru schválila Sněmovna reprezentantů, Senát ale zatím ne. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v neděli podle BBC uvedla, že Trump by zákon stejně vetoval.

V případě útoku v El Pasu se spekuluje o rasovém či protimigrantském motivu a demokratičtí uchazeči o kandidaturu v prezidentských volbách Pete Buttigieg a Beto O'Rourke v neděli kritizovali republikána Trumpa, že svou protiimigrační politikou přispěl k růstu xenofobie v zemi. „Nenávist nejen toleruje, ale také ji podporuje,“ řekl O ́Rourke o Trumpovi v rozhovoru s televizí CNN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme