‚Napraví újmu, kterou Muellerův tým způsobil.‘ Trump před koncem v úřadu omilostnil 14 lidí

Americký prezident Donald Trump ve středu omilostnil svého bývalého poradce pro zahraniční politiku George Papadopoulose odsouzeného v kauze vměšování Ruska a dalších 14 lidí, včetně dvou někdejších republikánských zákonodárců. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Tom Brenner | Zdroj: Reuters

Papadopoulos se v říjnu 2017 agentům Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) přiznal, že jim lhal při vyšetřování vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Soud následně Papadopoulosovi uložil 14 dní vězení a pokutu 9500 dolarů (211 000 korun).

Trump se obrací proti všem. Jeho kritika dopadá na spolupracovníky jako Pence nebo Pompea

Číst článek

Z vězení byl propuštěn po 12 dnech. Loni v březnu své přiznání odvolal v knize, v níž popisuje, jak se stal „obětí spiklenců proti prezidentu Donaldu Trumpovi“.

První odsouzenou osobou v souvislosti s pátráním zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera byl nizozemský právník Alex van der Zwaan, kterého ve středu Trump rovněž omilostnil. Advokát strávil 30 dní ve vězení a zaplatil pokutu 20 000 dolarů (433 000 korun) za to, že lhal o svých kontaktech s členem někdejšího Trumpova volebního štábu.

„Dnešní milost pomůže napravit újmu, kterou Muellerův tým způsobil tolika lidem,“ uvedl v prohlášení Bílý dům.

Poslední bitva Trumpovy éry. Dosluhující americký prezident připravuje další napadení výsledků voleb

Číst článek

Reuters připomíná, že se podobné kroky od odcházející hlavy státu, kterou v lednu v úřadu vystřídá vítěz listopadových voleb Joe Biden, daly očekávat. Minulý měsíc Trump omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se podobně jako Papadopoulos na konci roku 2017 přiznal, že v kauze ruského vlivu lhal agentům FBI.

Na seznamu předvánočních milostí se ocitli i tři bývalí republikánští poslanci Duncan Hunter, odsouzený z korupce, a Chris Collins, odsouzený za finanční podvody a zneužívání obchodních informací.

Dalšími omilostněnými jsou čtyři někdejší členové soukromé ochranky Blackwater, kteří byli shledáni vinnými ze zmasakrování iráckých civilistů v Bagdádu za války v roce 2007. Nicholas Slatten byl odsouzen na doživotí, jeho kolegové Paul Slough, Evan Liberty a Dustin Heard si odpykávali tresty od 12 do 15 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme