Odložte zprávu o stavu unie, vyzvala Trumpa předsedkyně Sněmovny reprezentantů

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Nancy Pelosiová ve středu vyzvala prezidenta Donalda Trumpa, aby kvůli rozpočtové krizi odložil projev o stavu unie plánovaný na 29. ledna (ráno 30. ledna SEČ). Zatímco někteří další přední demokraté výzvu podpořili, republikáni hovoří o snaze za každou cenu brzdit Trumpovu politiku.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nancy Pelosiová, vůdkyně demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů.

Nancy Pelosiová, vůdkyně demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů. | Foto: Aaron P. Bernstein | Zdroj: Reuters

Tradiční zpráva o stavu unie, kterou hlava státu pronáší před oběma komorami Kongresu, shrnuje názory Bílého domu na aktuální situaci v zemi a podává Kongresu informaci o prezidentových záměrech.

‚Jsme rukojmími v téhle hře.‘ Rozpočtová krize těžce zkouší americké státní zaměstnance téměř čtyři týdny

Číst článek

„S ohledem na bezpečnostní obavy navrhuji, abychom společně určili jiné vhodné datum, pokud nebude financování vlády tento týden obnoveno,“ napsala prezidentovi demokratická poslankyně, která se řadí k nejviditelnějším Trumpovým odpůrcům.

Navrhla, aby prezident projev pronesl později, nebo aby ho předložil Kongresu 29. ledna v písemné podobě.

K výzvě se přidal i šéf demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer, podle něhož by neměl Trumpův projev zaznít dříve, než budou peníze pro úřady odblokovány.

Bílý dům dosud na výzvy nereagoval. Z republikánského tábora se však ozvalo několik kritických hlasů. Podle kongresmana Jima Jordana z konzervativního republikánského křídla Pelosiové návrh dokládá, že se demokraté „více soustředí na to, aby zastavili prezidenta, než aby sloužili své zemi“.

‚Politické divadlo‘

S technickým zabezpečením projevu by na straně úřadů alespoň podle ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenové neměl být problém. Nielsenová uvedla, že její úřad i tajná služba chránící prezidenta jsou připraveny zabezpečit uspořádání jeho projevu v Kongresu v původním termínu.

Den dvacátý druhý. Rozpočtová krize americké vlády se stala nejdelší v historii země

Číst článek

Americká vláda je bez peněz od 22. prosince, kdy se zastavil přísun financí kvůli sporu prezidenta s demokratickými kongresmany o stavbě zdi na hranicích USA s Mexikem. Trump odmítá peníze uvolnit, dokud nebude Kongres souhlasit s uhrazením 5,7 miliardy dolarů (necelých 130 miliard korun) na stavbu zdi či ocelového plotu.

Demokraté nehodlají ustoupit a doporučují obnovit financování vlády alespoň dočasně, než bude spor vyřešen. Republikáni pokus o kompromis odmítli jako „politické divadlo“.

Zpráva o stavu unie, jejíž přednesení prezidentům ukládá ústava, se zpravidla připravuje několik měsíců. Možnost promluvit před shromážděnými členy obou parlamentních komor američtí prezidenti často využívají k ohlášení svých zásadních rozhodnutí. Trump svou první zprávu přednesl loni a nabídl v ní opozičním demokratům „vstřícnou ruku“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme