Trump přiletěl na návštěvu Británie. Přivítají ho královna, princové i velké protesty

Americký prezident Donald Trump přiletěl v pondělí na třídenní státní návštěvu Spojeného království. Čeká ho mimo jiné setkání s britskou královnou Alžbětou II. v Buckinghamském paláci. Večer se pak bude na jeho počest konat v paláci slavnostní státní banket. Kromě příjemných akcí ale Trumpa v Británii přivítají i protesty v ulicích Londýna a dalších britských měst.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump se svou manželkou Melanií přiletěli v pondělí dopoledne na třídenní státní návštěvu Velké Británie

Americký prezident Donald Trump | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Britská královna Alžběta II. přijme amerického prezidenta Donalda Trumpa přímo ve svém sídle, v Buckinghamském paláci, a ne na nedalekém prostranství Horse Parade Ground, jak bývá při podobných návštěvách zvykem. Trump tak přijde o tradiční jízdu zlatým kočárem do Buckinghamského paláce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu amerického prezidenta Donalda Trumpa komentuje z Londýna spolupracovník Jan Jůn

Trumpa ale přivítají vojenskými poctami. Salvy vypálí královská garda v parku přiléhajícím k Buckinghamskému paláci i v londýnském Toweru.

Královna s princem Harrym pak zavedou amerického prezidenta na zvlášť připravenou výstavu obrazů z královských sbírek, které se týkají historie USA.

Odpoledne si Trump s manželkou v doprovodu prince Andrewa prohlédne Westminsterské opatství a položí zde věnec u hrobu neznámého vojína. Na čaj se prezidentský pár přesune do paláce Clarence House, kde je budou očekávat princ Charles s chotí Camillou.

Vrcholem prvního dne státní návštěvy bude slavnostní banket v Buckinghamském paláci, kterého se kromě amerických hostů zúčastní také královská rodina a vrcholní britští politici. Výjimku budou tvořit předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn, který nepřijde na protest proti prezidentově „misogynní a rasistické rétorice“.

Známou ulici vedoucí přímo k Bunckinghamskému paláci už zdobí americké a britské vlajky | Foto: Simon Dawson | Zdroj: Reuters

Banketu se bez udání důvodu nezúčastní také předseda britské Dolní sněmovny, konzervativec John Bercow. Zároveň se podle britského deníku The Guardian neočekává, že Trumpovi umožní pronést projev v parlamentu.

Již před dvěma lety uvedl podle BBC, že by byl ostře proti takovému vystoupení. Projev v parlamentu v minulosti přednesli Trumpovi předchůdci na postu amerického prezidenta – Barack Obama, Bill Clinton i Ronald Reagan.

Novorozený člen královské rodiny je Archie. Princ Harry a vévodkyně Meghan zvolili netradiční jméno

Číst článek

Trump se také nesetká s manželkou prince Harryho, bývalou americkou herečkou Meghan.

Oficiální zdůvodnění zní, že vévodkyně ze Sussexu potřebuje klid, protože před měsícem porodila syna Archieho.

Neoficiálně ale platí, že jejich vztahy nejsou nijak vřelé. Meghan v minulosti Trumpa označila za mysogina, tedy nepřítele žen.

Rodačka z Los Angeles dokonce v amerických prezidentských volbách v roce 2016 podporovala Trumpovu rivalku, demokratku Hillary Clintonovou.

A americký prezident ji v nedávném rozhovoru pro britský bulvární deník The Sun označil za sprostou, když pro ni použil slovo „nasty“.

Redaktor The Sun v rozhovoru s hlavou USA zmínil, že Meghan kdysi ještě jako svobodná prohlásila, že pokud Trump vyhraje, přestěhuje se do Kanady. Trump na to reagoval, že to nezaznamenal. „Co můžu říct? Nevěděl jsem, že je sprostá,“ dodal.

I když Trump svá slova nyní na twitteru popírá, záznam mluví vcelku jasně. Zároveň dodal, že je skvělé, že Británie má americkou princeznu.

V úterý pak Trump bude jednat s odcházející britskou premiérkou Theresou Mayovou, která se s americkým prezidentem sejde na pracovní snídani.

Na úterý jsou také připraveny hlavní demonstrace proti americkému prezidentovi ve Velké Británii. Organizátoři protestů očekávají, že se jich zúčastní alespoň 100 tisíc lidí, podobně jako při loňské návštěvě Donalda Trumpa ve Spojeném království.

Americký prezident Donald Trump a britská královna Alžběta II se sešli loni v létě na hradě Windsor nedaleko Londýna | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Neměl by chybět ani obří balon, který ukazuje amerického prezidenta jako vzteklé dítě a objevil se už loni. Autoři přes internet vybrali potřebnou částku a chystají se ho znovu vypustit do vzduchu.

Trumpova cesta vyvrcholí účastí na oslavách 75. výročí „dne D“ v jihoanglickém Portsmouthu.

Odtud v červnu 1944 během druhé světové války vyplula k Normandii proti nacistickým silám značná část spojeneckých sil. 

Současný americký prezident navštívil Británii loni v červenci, šlo však pouze o krátkou pracovní cestu, nikoli o státní návštěvu jako nyní.

Balón zpodobňující amerického prezidenta Donalda Trumpa jako rozzlobené dítě se objevil loni v létě na demonstracích ve skotském Edinburghu | Foto: Andrew Yates | Zdroj: Reuters

Ondřej Himmer, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme