Donald Trump navštívil ve Vatikánu papeže Františka

Papež František přijal ve Vatikánu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Do Apoštolského paláce šéf Bílého domu dorazil s několika poradci, šéfem americké diplomacie i nejbližšími členy své rodiny včetně první dámy. Jde o první setkání obou mužů, o kterých je známo, že mají v mnohém odlišný pohled na svět.

Vatikán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump a papež František. | Zdroj: Reuters

 Donald Trump přijel ráno do Apoštolského paláce v doprovodu své ženy Melánie, dcerou Ivankou Trumpovou, také zetěm Jaredem Kushnerem a devítičlenným doprovodem, včetně ministra zahraničí Rexe Tillersona.

„Na svatopetrském náměstí byly tou dobou tisíce lidí. Ti se ale nepřišli podívat na papeže. Na náměstí skončila pravidelná středeční promluva papeže k věřícím a naprostá většina přišla kvůli ni," informuje z místa zpravodaj Radiožurnálu Viktor Daněk. Dodává, že Trump dorazil na návštěvu Vatikánu zadním vchodem.

'Poselství naděje a lásky.' Trump na summitu vyzval arabský svět k jednotě a kritizoval Írán

Číst článek

Podle Rádia Vaticana se vůbec první soukromý rozhovor mezi americkým prezidentem a hlavou římskokatolické církve odehrál v knihovně Apoštolského paláce za zavřenými dveřmi a trval zhruba půl hodiny. Teprve poté papež pozdravil členy delegace a následovalo předání darů.

Bílý dům ani Vatikán zatím nezveřejnily, o čem muži spolu mluvili. Je ale známo, že mají odlišné názory na uprchlickou krizi, změny klimatu i další témata. Papež například dříve kritizoval snahu rozdělovat a stavět zdi jako nekřesťanskou. Trump tehdy uvedl, že papež nerozumí problémům otevřené hranice s Mexikem.

Co se týče darů, Donald Trump jich obdržel hned několik. Mimo jiné medaili z dílny římského umělce zobrazující olivovou ratolest, který je symbolem míru. Podle agentury AP odvětil, že mír by se hodil.

Dále dostal podepsané poselství míru a několik knih včetně papežovy encykliky Laudato si', ve které František volá po ochraně planety, jako společného života všech lidí.

Trump odvětil, že si knihy přečte. Trump Františkovi podle AP předal velkou modrou krabici a uvedl, že v ní jsou knihy Martina Luthera Kinga s dovětkem, že doufá, že si je papež užije.

Na televizních záběrech je vidět, že první dáma i Ivanka Trumpová byly oblečené v černých šatech se závojem přes vlasy. Jde o letitou vatikánskou tradici. Podle italského listu La Stampa ale není dress code od 80. let minulého století tak přísný.

Stopka vrtulníku v poušti a faux-pas se Zdí nářků. Trump zaskočil Izraelce ještě dřív, než přijel

Číst článek

Dlouhé smuteční šaty nejlépe v černé barvě a zakrytou hlavu protokol vyžaduje v případě soukromých slyšení u papeže. Černé šaty se závojem si na audienci k papeži ostatně oblékla třeba americká první dáma Michele Obamová nebo Laura Bushová. Bílé šaty bez pokrývky hlavy jsou privilegium, které jsou vyhrazené pouze katolickým královnám, jako byla například bývalá královna manželka Španělska Sofie Řecká nebo královna Paola Belgická.

Na závěr návštěvy si prezident s první dámou prohlédli Sixtinskou kapli i Vatikánskou baziliku, zatímco se venku na Svatopetrském náměstí shromažďovali poutníci na generální audienci papeže.

Melanie Trumpová měla ještě dopoledne na programu návštěvu dětské nemocnice Bambin Gesú. Ivanka Trumpová se setká v komunitě Sant'Egidio se ženami, které se staly obětí obchodu s lidmi.

Donald Trump má naplánované setkání s italským prezidentem i premiérem v souvislosti s nadcházejícím summitem zemí G7 na Sicílii.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme