Už žádný program pro dětské přistěhovalce, postěžoval si Trump. Pohrozil i Mexiku zastavením financí

Americký prezident Donald Trump v neděli na twitteru napsal, že nepodpoří program pro dětské přistěhovalce DACA, protože americko-mexická hranice se stává nebezpečnější. Pohrozil také, že pokud Mexiko nezastaví proudy migrantů, Spojené státy odstoupí ze Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), o jejíž nové podobě nyní USA, Mexiko a Kanada jednají. Informovala o tom agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump nechce podpořit program pro dětské přistěhovalce DACA. | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Trump si jen krátce poté, co prostřednictvím twitteru popřál pěknou velikonoční neděli, postěžoval, že „liberální“ zákony znemožňují pohraničníkům dělat jejich práci, a republikáni by měli radikálně protlačit „ihned přísné zákony“. „Už žádná DACA!“ dodal.

Deník The New York Times (NYT) napsal, že americký prezident zjevně reagoval na diskuzní a zpravodajský pořad Fox & Friends, který jen několik minut předtím odvysílal příspěvek o několika stovkách migrantů ze Střední Ameriky, již v karavanech směřují k hranici Mexika se Spojenými státy.

DACA chrání před deportací zhruba 800 tisíc přistěhovalců, kteří do USA přišli jako děti. Účastníci programu mají dvouletou záruku, že nebudou vyhoštěni, v USA navíc mohou legálně pracovat. Program DACA dosud fungoval na základě prezidentova nařízení.

Trump minulý rok oznámil, že program končí, ale jeho rozhodnutí blokují soudy. Prezident dosud vyjednával s demokraty o legislativním řešení problému. Jeho nedělní tweet napovídá, že už program podporovat nebude, napsal list NYT.

Donald Trump na twitteru také napsal, že Mexiko dělá „jen velmi málo, pokud vůbec něco“, v bránění nelegálním přechodům hranic s USA. „Vysmívají se našim imigračním zákonům... Potřebujeme zeď,“ vzkázal.

Na Trumpovy tweety reagoval levicový kandidát na mexického prezidenta Andrés Manuel López Obrador, podle nějž zeď na hranici a síla nevyřeší bezpečnost ani sociální problémy. Jednání o nové podobě NAFTA by se podle něj mělo konat až po prezidentských volbách v Mexiku, které budou 1. července.

rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme