Trump narýsoval mírový plán. Navrhuje vytvoření nezávislé Palestiny po boku Izraele

Americký prezident Donald Trump oznámil, že jeho mírový plán pro Blízký východ nabízí realistické řešení v podobě dvou států, tedy vytvoření nezávislé Palestiny po boku Izraele. Šéf Bílého domu ale zároveň řekl, že Jeruzalém zůstane nedělitelným hlavním městem Izraele, což odporuje palestinským představám. Zatímco Izrael plán přijal, Palestinci ho odmítli.

Washington (Aktualizováno: 21:36 28. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trumpův návrh budoucího palestinského státu | Foto: Twitter Donalda J. Trumpa

Podle Trumpa je to poprvé, co Izrael souhlasil se zveřejněním návrhu a mapy pro izraelsko-palestinský mírový plán.

Izrael podle Trumpa dělá kroky, které mají umožnit přistoupení k plánu. Prezident přitom dodal, že Palestinci si zaslouží lepší život. Trump také řekl, že mu izraelský premiér Benjamin Netanjahu sdělil, že plán musí být výsledkem přímých rozhovorů. Plán čítající 80 stran Trump označil za dosud „nejpodrobnější“.

Vesnice Abú Dís jako palestinské hlavní město? Místní obyvatelé to razantně odmítají

Číst článek

„Izrael dnes dělá velký krok směrem k míru. Mladí lidé napříč Blízkým východem jsou připraveni na nadějnější budoucnost a vlády napříč regionem si uvědomují, že terorismus a islámský extremismus je společným nepřítelem,“ řekl Trump na tiskové konferenci ve Washingtonu po boku Netanjahua. Palestinští představitelé se prezentace blízkovýchodního plánu v Bílém domě nezúčastnili.

Trump vzkázal předsedovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi, že Spojené státy a další země budou pomáhat na každém kroku, pokud Abbás zvolí cestu míru. Prezident rovněž poděkoval za podporu v otázce mírového plánu Ománu, Bahrajnu a Spojeným arabským emirátům, které v Bílém domě zastupovali jejich velvyslanci.

„Vzkazuji Trumpovi a Netajahuovi: Jeruzalém není na prodej, práva nás všech nejsou na prodej a nejsou k výhodné koupi a vaše dohoda, ta konspirace, neprojde," řekl Abbás v televizním projevu odvysílaném z Ramalláhu na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu.

Netanjahu na tiskové konferenci řekl, že přistoupil na jednání s Palestinci, jelikož Trumpův plán považuje za férový. Podle izraelského předsedy vlády plán představuje realistickou cestu k trvalému izraelsko-palestinskému míru.

Palestinské hlavní město

Izraelský premiér zároveň poznamenal, že hlavní město palestinského státu bude v Abú Dísu (Trump před tím na tiskové konferenci hovořil o „Východním Jeruzalémě“), což je palestinská vesnice přiléhající z východní strany k Jeruzalému. Netanjahu zároveň uvedl, že chce v neděli požádat izraelský kabinet, aby schválil anexi částí Západního břehu Jordánu, uvedla agentura AP. 

Netanjahu řekl novinářům, že Trumpův plán označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele, a to v rámci hraniční zdi. Zároveň podle agentury Reuters řekl, že „Izrael Palestincům na konci procesu nabízí podmíněnou a omezenou svrchovanost“.

USA již nebudou považovat židovské osady na okupovaných územích za nelegální, oznámil Pompeo

Číst článek

Netanjahu také oznámil, že při příštím zasedání předloží izraelskému kabinetu návrh nastolení izraelské jurisdikce v údolí řeky Jordán, v severní části Mrtvého moře a v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Podle Reuters by tak mohl učinit již v neděli.

Sámí abú Zuhrí z islamistického hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, naopak podle Reuters označil Trumpovo oznámení za agresivní a řešení otázky Jeruzaléma za nesmyslné s tím, že Jeruzalém bude vždy patřit Palestincům. „Palestinci se tomuto plánu postaví a Jeruzalém zůstane palestinským územím,“ zdůraznil.

Rusko v reakci na představení mírového plánu vyzvalo Palestince a Izraelce ke společným jednáním. Informovala o tom agentura AFP. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se má ve středu v Moskvě setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterého chce o obsahu plánu informovat.

„Musíme zahájit přímá jednání, abychom dosáhli přijatelného kompromisu. Nevíme, zda je americký návrh vzájemně přijatelný nebo ne. Musíme počkat na reakci stran,“ řekl ruským tiskovým agenturám náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov.

This is what a future State of Palestine can look like, with a capital in parts of East Jerusalem.

19:26 – 28. 01. 2020

7693 25939

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme