Donald Trump nominoval nového velvyslance pro Česko. Do Prahy zřejmě zamíří podnikatel King

Americký prezident Donald Trump v pondělí nominoval na post velvyslance USA v České republice republikána a podnikatele Stephena Kinga, napsala agentura AP. Do funkce ho teď musí potvrdit americký Senát. Na twitteru už Kingovi pogratuloval bývalý velvyslanec Andrew Schapiro.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump | Foto: Carolyn Kaster | Zdroj: ČTK

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová pro Radiožurnál potvrdila, že americká strana už zažádala o schválení velvyslance protistranou a česká strana ji Kingovi udělila na začátku července.

„Teď je to už opravdu jen na americké straně, kdy bude na základě procedur, které ho ještě podle amerického systému čekají, k dispozici a bude moct přijet do České republiky," uvedla Lagronová.

Schapiro: Ovčáček je vlastně vtipný. Teď už můžu veřejně říct, že s ním nesouhlasím

Číst článek

Šestasedmdesátiletý podnikatel začal svou kariéru jako učitel sociálních věd. Později začal pracoval pro FBI, kde například vyšetřoval aktivity Ku-klux-klanu ve státě Mississippi.

V 70. letech působil jako asistent republikánského senátora a v této funkci zasedal i v senátním podvýboru pro vyšetřování. Je dlouholetý republikán a v letech 1985 až 1988 vedl stranu ve státě Wisconsin.

Od roku 1984 do roku 1988 působil jako předseda výboru pro průmyslový rozvoj v Miltonu. V roce 1990 se stal prezidentem průmyslové a ekonomické společnosti Milton Industrial and Economic Corporation, kde zůstal až do roku 2006.

Později založil vlastní investiční a realitní společnost King Capital.

Vazby na Ryana i Priebuse

V současnosti žije v Janesvillu, což je rodné město šéfa sněmovny Paula Ryana. Od roku 1998, co se Ryan poprvé ucházel o místo v Kongresu, King vedl dle svých slov všechny jeho kampaně.

Republikán Stephen King | Zdroj: Zdroj: ČT24

Ryan ho považuje za svého politického mentora, jeho bratr Tobin byl navíc Kingovým společníkem v podnikání.

Podle serveru Journal Sentinel je budoucí velvyslanec USA také blízkým vedoucího štábu Bílého domu Reince Priebuse.

Tiskový odbor Velvyslanectví USA v České republice pro server iROZHLAS.cz informaci o nominaci Stephena Kinga odmítl komentovat s tím, že jediný, kdo ji může potvrdit, je Bílý dům.

'Lepší by poslat nemohli'

O místo velvyslankyně v Praze loni krátce po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách projevila zájem jeho první manželka Ivana Trumpová, rodačka ze Zlína.

To přivítal český prezident Miloš Zeman, který tehdy uvedl, že lepší velvyslankyni by ze Spojených států do Česka poslat nemohli. Trumpova první manželka ale nakonec podle Zemana tuto funkci odmítla s tím, že by to bylo příliš pracovně náročné.

„Mohu poznamenat, že americký prezident Donald Trump dává nominací člověka blízkého Bílému domu a špičkám Republikánské strany jasně najevo, že Česká republika je důležitým spojencem USA. Ukazuje se, že Donald Trump bude v rámci EU klást důraz na střední Evropu," sdělil ČTK mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Letos v květnu se v některých českých médiích objevila mylná informace, že novým americkým velvyslancem v ČR se má stát kongresman z Iowy Steve King. Ten ale záhy popřel, že by s americkým ministerstvem zahraničí jednal o diplomatickém postu v Praze.

Předchozím velvyslancem v Česku byl od září 2014 Andrew Schapiro, jehož jmenoval bývalý prezident Barack Obama. Schapiro v úterý nominaci Kinga komentoval na svém twitterovém účtu.

„Gratuluji a přeji vše nejlepší Stephenovi Kingovi, nominovanému na velvyslance USA v ČR. Není lepší zaměstnání než reprezentovat USA v Praze."

Donald Trump v pondělí nominoval dohromady dva kandidáty na velvyslance. Druhým z nich je Lewis Eisenberg, který má zamířit do Itálie.

Dominika Píhová, Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme