Americké úřady včas odhalily obálku se smrtícím ricinem. Byla adresovaná Bílému domu

Americké úřady zachytily obálku adresovanou Bílému domu, která obsahovala prudce jedovatý ricin, uvedla dnes tisková agentura AP s odvoláním na nejmenovaného kriminalistu, obeznámeného s případem.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump si podává ruku s předsedou soudu Johnem Robertsem.

Ricin je vysoce jedovatá látka, která může být smrtelná už ve velmi malých dávkách. Samotné páry mohou po vdechnutí způsobit selhání životních funkcí | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Zásilku, odeslanou zřejmě z Kanady, se podařilo zachytit již ve vládním poštovním středisku, které kontroluje poštu určenou Bílému domu a prezidentu Donaldu Trumpovi.

Podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) nebyla veřejnost ohrožena. FBI případ podezřelé zásilky vyšetřuje spolu s Tajnou službu USA (Secret Service, federální agentura pověřená ochranou vedení státu) a inspekcí americké pošty. Snaží se především zjistit původ zásilky a kdo ji odeslal.

Bílý dům a tajná služba USA se odmítly vyjádřit, poznamenala agentura Reuters.

AP připomněla, že před dvěma lety byl v USA zadržen bývalý příslušník vojenského námořnictva, který se přiznal, že zaslal Trumpovi a členům jeho vlády látku, z níž se ricin získává. V roce 2014 byl ve státě Mississippi odsouzen na 25 let muž, který poslal zásilky s ricinem prezidentu Baracku Obamovi a dalším představitelům.

V témže roce soud v Texasu poslal na 18 let za mříže ženu, která o rok dříve zaslala prezidentu Obamovi dopis s ricinem. Žena u soudu tvrdila, že nechtěla nikomu ublížit a spoléhala na to, že tajné služby zásilky zadrží. Chtěla jen uškodit nenáviděnému manželovi, kterého po odeslání dopisů jako viníka sama udala policii. Chtěla ho tak potrestat za to, že podal žádost o rozvod.

Ruští diplomaté, které Česko vyhostilo kvůli kauze ricin, odletěli podle Petříčka do Moskvy

Číst článek

Ricin je vysoce jedovatá látka, která může být smrtelná už ve velmi malých dávkách. Samotné páry mohou po vdechnutí způsobit selhání životních funkcí.

Ricinem byl v září 1978 v Londýně zavražděn bulharský disident a spisovatel Georgi Markov. Agent bulharské tajné služby mu tehdy na autobusové zastávce vpíchl v davu do nohy prudce jedovatý ricin speciálně uzpůsobeným deštníkem.

Česko letos vyhostilo dva ruské diplomaty, kteří podle tajných služeb řešili vzájemné spory smyšleným obviněním o hrozbě jedem ricin českým komunálním politikům.

Barbora Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme