Bývalý šéf Trumpova štábu Manafort možná předával data o volební kampani do Ruska

Bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort předal statistická data o prezidentské kampani v roce 2016 Konstantinu Kilimnikovi podezřelému z napojení na ruské tajné služby. Napsala to v úterý agentura AP, která informaci vyčetla z nedostatečně začerněných soudních dokumentů.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Manafort přichází před soud ve Washingtonu

Paul Manafort přichází před soud ve Washingtonu | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Manafort je v USA souzen ve dvou kauzách, žádná ale s údajným ruským vměšováním do voleb v USA bezprostředně nesouvisí.

Rusko-ukrajinský podnikatel Kilimnik byl dlouholetým Manafortovým obchodním partnerem. Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller už minulý týden Manaforta obvinil, že o svých stycích s ním lhal. Sám Kilimnik byl v USA loni v létě obviněn z maření spravedlnosti a ovlivňování svědků v kauzách Manafortových trestných činů. Provinění popírá.

Manafort se dohodl na spolupráci s FBI, u soudu se přiznal ke spiknutí proti Spojeným státům

Číst článek

Čekání na rozsudek

Manafort byl loni uznán vinným z bankovních machinací a daňových podvodů a ve vězení čeká na vyhlášení rozsudku. V jiné kauze čelí obvinění z nezákonného lobbingu. Kilimnik údajně působil v Manafortově lobbistické firmě na Ukrajině, která pracovala pro někdejšího proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Devětačtyřicetiletý Kilimnik se v sovětské éře podle dostupných informací živil jako překladatel pro vojenskou rozvědku GRU. Narodil se na Ukrajině, po rozpadu SSSR dostal ruské občanství. V USA je považován za možnou hlavní spojnici mezi Trumpovým volebním týmem a ruskými rozvědkami.

Zdravotní problémy?

AP zároveň ve středu upozornila na to, že má Paul Manafort vážné zdravotní potíže a občas je odkázán na invalidní vozík. Agentura to oznámila s odvoláním na sdělení jeho obhájců. 

Manafort podle ní trpí úzkostí a depresemi. Na vozíku se čas od času pohybuje kvůli potížím souvisejícím s pokročilou dnou. Obhájci podle agentury naznačují, že jeho stav může souviset s dlouhými výslechy, kterým ho podrobili vyšetřovatelé. Vstávat prý musel před rozedněním a celý den byl nucen odpovídat na otázky. To negativně ovlivnilo stav jeho mysli a paměti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme