Bývalý šéf Trumpova štábu Manafort možná předával data o volební kampani do Ruska

Bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort předal statistická data o prezidentské kampani v roce 2016 Konstantinu Kilimnikovi podezřelému z napojení na ruské tajné služby. Napsala to v úterý agentura AP, která informaci vyčetla z nedostatečně začerněných soudních dokumentů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Manafort přichází před soud ve Washingtonu | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Manafort je v USA souzen ve dvou kauzách, žádná ale s údajným ruským vměšováním do voleb v USA bezprostředně nesouvisí.

Rusko-ukrajinský podnikatel Kilimnik byl dlouholetým Manafortovým obchodním partnerem. Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller už minulý týden Manaforta obvinil, že o svých stycích s ním lhal. Sám Kilimnik byl v USA loni v létě obviněn z maření spravedlnosti a ovlivňování svědků v kauzách Manafortových trestných činů. Provinění popírá.

Manafort se dohodl na spolupráci s FBI, u soudu se přiznal ke spiknutí proti Spojeným státům

Číst článek

Čekání na rozsudek

Manafort byl loni uznán vinným z bankovních machinací a daňových podvodů a ve vězení čeká na vyhlášení rozsudku. V jiné kauze čelí obvinění z nezákonného lobbingu. Kilimnik údajně působil v Manafortově lobbistické firmě na Ukrajině, která pracovala pro někdejšího proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Devětačtyřicetiletý Kilimnik se v sovětské éře podle dostupných informací živil jako překladatel pro vojenskou rozvědku GRU. Narodil se na Ukrajině, po rozpadu SSSR dostal ruské občanství. V USA je považován za možnou hlavní spojnici mezi Trumpovým volebním týmem a ruskými rozvědkami.

Zdravotní problémy?

AP zároveň ve středu upozornila na to, že má Paul Manafort vážné zdravotní potíže a občas je odkázán na invalidní vozík. Agentura to oznámila s odvoláním na sdělení jeho obhájců. 

Manafort podle ní trpí úzkostí a depresemi. Na vozíku se čas od času pohybuje kvůli potížím souvisejícím s pokročilou dnou. Obhájci podle agentury naznačují, že jeho stav může souviset s dlouhými výslechy, kterým ho podrobili vyšetřovatelé. Vstávat prý musel před rozedněním a celý den byl nucen odpovídat na otázky. To negativně ovlivnilo stav jeho mysli a paměti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme