Dalšího Trumpova exporadce shledal soud vinným z pohrdání Kongresem. Navarrovi hrozí až rok vězení

Peter Navarro, bývalý poradce exprezidenta Donalda Trumpa, byl americkým soudem shledán vinným z pohrdání Kongresem kvůli tomu, že odmítl spolupracovat s výborem Sněmovny reprezentantů, který vyšetřoval pozadí povolebních násilností ze 6. ledna 2021. Informovala o tom agentura Reuters. Navarrovi hrozí až jeden rok vězení.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peter Navarro, bývalý poradce exprezidenta Donalda Trumpa, byl americkým soudem shledán vinným z pohrdání Kongresem

Peter Navarro, bývalý poradce exprezidenta Donalda Trumpa, byl americkým soudem shledán vinným z pohrdání Kongresem | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Dvanáctičlenná porota shledala Navarra vinným ze dvou případů pohrdání Kongresem poté, co odmítl vypovídat nebo předat dokumenty sněmovnímu výboru vedenému demokraty. Výbor se vedle povolebních násilností zabýval i pokusy republikána Trumpa zvrátit svou porážku v prezidentských volbách v roce 2020.

„Obžalovaný dal přednost loajalitě k bývalému prezidentu Trumpovi před splněním soudního předvolání,“ řekla prokurátorka Elizabeth Aloiová porotcům během závěrečných řečí. „To je pohrdání (Kongresem). To je zločin,“ dodala.

Výbor Sněmovny reprezentantů doporučil stíhat Trumpova poradce za pohrdání Kongresem

Číst článek

Navarrovi hrozí minimálně 30 dní a maximálně jeden rok vězení. Slyšení o vynesení rozsudku bylo stanoveno na 12. ledna 2024.

Navarro je druhým bývalým spolupracovníkem Trumpa, který je v souvislosti s činností dnes již neexistujícího vyšetřovacího výboru souzen. Někdejší stratég Bílého domu Steve Bannon loni na podzim dostal za pohrdání Kongresem čtyři měsíce vězení. Proti rozsudku se odvolal a do rozhodnutí vyšší instance zůstává na svobodě.

Navarro od roku 2017 až do konce Trumpova mandátu působil v Bílém domě jako expert na obchodní politiku. Stejně jako Bannon odmítl sněmovním vyšetřovatelům poskytnout dokumenty a ústní svědectví požadované v obsílce a stejně jako odsouzený exporadce argumentuje, že Trump mu zakázal svědčit s odvoláním na právo utajovat vládní komunikaci před zákonodárci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme