VIDEO: Nakažený prezident Trump odletěl do nemocnice. Lékaři mu podali remdesivir

Americký prezident Donald Trump byl v noci na sobotu (v pátek večer místního času) převezen do vojenské nemocnice poté, co se u něj ve čtvrtek potvrdil koronavirus. Lékař Bílého domu oznámil, že Trump začal brát lék remdesivir, ale že nepotřebuje kyslíkovou podporu, informovala v sobotu agentura Reuters. Trump v sobotu ráno z nemocnice na twitteru napsal, že se cítí dobře.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 9:40 3. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mám se dobře, myslím! Děkuji všem. S láskou!!“ napsal v sobotu ráno SELČ na twitteru Trump. Už po převozu do nemocnice zveřejnil na twitteru video, natočené krátce předtím, na němž řekl, že je mu velmi dobře. „Chci všem poděkovat za obrovskou podporu,“ řekl Trump na videu. „Myslím, že je mi velmi dobře,“ dodal Trump.

Lékaři Trumpovi v pátek doporučili strávit „pár dní v nemocnici z preventivních důvodů“. Do vrtulníku, který Trumpa do vojenské nemocnice Waltera Reeda v Bethesdě nedaleko Washingtonu přepravil, došel prezident sám v obleku a s roušku na obličeji. Zamával přitom novinářům, aniž by se zastavil a něco jim řekl. Podle agentury AP má Trump v nemocnici apartmá vybavené tak, aby mohl dál vykonávat prezidentský úřad.

Nákaza covidem jako ‚symbol‘ Trumpova nezvládnutí pandemie. Jaké dopady to může mít na kampaň?

Číst článek

V pátek večer místního času Trumpův lékař Sean Conley  oznámil, že prezident je unavený, ale v dobré náladě, a že mu byl podán experimentální lék vyvinutý farmaceutickou společností Regeneron, u něhož se prokázaly dobré výsledky v klinických studiích u menšího počtu pacientů. Podle Conleyho dostává Trump i zinek, vitamín D, aspirin, famotidin a melatonin.

Později Conley oznámil, že Trump nepotřebuje podpůrný kyslík, ale že po konzultaci se specialisty u něj zvolili léčbu remdesivirem a že už dostal první dávku tohoto léku. Remdesivir vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně na nemoc ebolu; podle letošních studií ale preparát pomáhá i při léčbě nemoci covid-19.

Going welI, I think! Thank you to all. LOVE!!!

05:31 – 03. 10. 2020

131765 1172146

Jak vážná je situace v případě amerického prezidenta, ovšem není z oficiálních prohlášení jasné. Vzhledem k jeho vysokému věku je u Trumpa vyšší riziko vážnějších důsledků nákazy, dalším nepříznivým faktorem je jeho nadváha, uvádí AP.

Americká média zároveň hledají odpovědi i na další otázky, jako je například ta, jak se mohl koronavirus začít šířit v „bublině“ okolo jednoho z nejmocnějších mužů planety. Před Trumpovým pozitivním testem se nákaza potvrdila u jeho poradkyně Hope Hicksové, později obdrželi špatnou zprávu také šéf prezidentova volebního štábu Bill Stepien a bývalá Trumpova mluvčí Kellyanne Conwayová. Pozitivní test v pátek oznámili i republikánští senátoři Mike Lee a Thom Tillis, kteří se před týdnem účastnili ceremoniálu při nominaci soudkyně Amy Coneyové Barrettové na uvolněné místo při americkém nejvyšším soud.

Právě tato akce je zmiňována jako možný zlomový bod, pokud jde o šíření koronaviru v prezidentově okolí. Hosté se minulou sobotu pohybovali na zahradě Bílého domu, ale i uvnitř něj, přičemž mnozí nepoužívali roušky. Mezi přítomnými byl i ředitel soukromé vysoké školy University of Notre Dame John Jenkins, u něhož se v pátek rovněž potvrdila infekce.

O tom, jak se koronavirus dostal přímo k Trumpovi, je však možné jen spekulovat. Prezident se v posledních dnech účastnil řady akcí a setkal se nejméně se stovkami lidí. „S přístupem k okamžitému testování a nejlepšími zdravotnickými experty po svém boku měl být prezident Donald Trump Američanem v největším bezpečí ve vztahu ke covidu-19. Místo toho nedbal doporučení své vlastní vlády a pomohl v Bílém domě vytvořit falešný pocit nezranitelnosti,“ hodnotí vývoj AP.

Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania měli ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus.

„Dnes večer (ve čtvrtek), jsme první dáma a já byli pozitivně testováni na covid-19. Okamžitě zahájíme karanténu a proces rekonvalescence. Společně se z toho dostaneme!“ uvedl šéf Bílého domu na svém twitterovém účtu několik hodin poté, co přišla zpráva o nákaze u jeho poradkyně Hope Hicksové. Informaci o prezidentovi a první dámě záhy v prohlášení potvrdil Trumpův lékař Sean Conley.

Infekce se u Trumpa objevuje poté, co prezident dlouhodobě zlehčoval závažnost epidemie ve Spojených státech, připomněl list The New York Times (NYT). Vývoj podle listu uvrhl vedení Spojených států do nejistoty a vystupňoval zdravotnickou a ekonomickou krizi v zemi.

Mírné příznaky

První dáma Melania na twitteru napsala, že má mírné příznaky covidu-19, celkově že se však cítí dobře a těší se na rychlé uzdravení.

Americký prezident Trump má koronavirus. Nakažená je i jeho poradkyně a manželka

Číst článek

U viceprezidenta Mikea Pence, který by v případě Trumpovy neschopnosti vykonávat úřad převzal prezidentské pravomoci, páteční testy přítomnost viru SARS-CoV-2 neprokázaly. Oznámil to jeho mluvčí.

Pence a jeho tým však podle zdrojů z Bílého domu budou od nynějška pracovat v jiných budovách než prezident, aby se snížilo riziko vzájemné nákazy. Viceprezident bude pokračovat ve svém předvolebním programu beze změny.

Spojené státy jsou nejhůře postiženou zemí v této pandemii, infekce se tam potvrdila už u 7,3 milionu lidí, z toho na 208 tisíc pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo. Denně hlásí tato země s asi 330 miliony obyvatel desetitisíce nákaz a stovky mrtvých.

Trump dlouhodobě situaci zlehčuje a rozporuje některá stanoviska zdravotnických činitelů, zatímco odráží kritiku, že je zodpovědný za vysokou bilanci obětí.

Neomezené prostředky léčby?

„Diagnóza znamená tvrdou ránu pro prezidenta, který se ze všech sil snaží přesvědčit americkou veřejnost, že to nejhorší z pandemie už mají za sebou,“ uvedla AP.

Trumpovy útoky byly stupidní, Biden se točil v kruhu. Debata je pro oba promarněnou šancí, míní Klvaňa

Číst článek

Dodala, že Bílý dům nedokázal Trumpa uchránit před nákazou, přestože má přístup k „takřka neomezeným prostředkům“. To prý povede k otázkám, zda je možné ve zbytku USA při obnovování ekonomických a společenských aktivit ochránit zaměstnance, studenty a širokou veřejnost.

Trumpův demokratický soupeř v nadcházejících volbách Joe Biden v pátek na twitteru popřál společně se svou ženou Jill Trumpovi a první dámě rychlé zotavení.

„Budeme se nadále modlit za zdraví a bezpečí prezidenta a jeho rodiny,“ napsal demokratický kandidát, který měl v pátek dva testy na koronavirus negativní a pokračuje v plánovaném předvolebním programu.

Na předvolebním mítinku v Grand Rapids (stát Michigan) v pátek ale Biden prohlásil, že Trumpova diagnóza je čerstvou připomínkou toho, že pandemii je třeba brát vážně. Biden také vyzval Američany, aby nosili roušky, a kritizoval prezidenta, že často roušku nenosil a pořádal velká volební shromáždění, kde nebyly dodržována bezpečná vzdálenost.

„Buďte patrioti... což ale není o tom, být drsným chlapíkem,“ dodal Biden.

Brzké uzdravení popřáli Trumpovi a jeho manželce mnozí politici. Mezi nimi je například vůdce KLDR Kim Čong-un, prezident Brazílie Jair Bolsonaro či exprezident Barack Obama.

aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme