První Trumpův republikánský vyzývatel. Bývalý guvernér Weld bude usilovat o stranickou nominaci

Někdejší guvernér amerického státu Massachusetts William Weld se stal prvním republikánem, který se rozhodl v prezidentských volbách v roce 2020 kandidovat proti současnému republikánskému šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi. Informovala o tom agentura AP. Trump zájem ucházet se o druhý prezidentský mandát formálně oznámil 17. ledna 2017, tedy ještě před složením prezidentské přísahy.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

William Weld na snímku z roku 2016 | Foto: Gary Johnson Presidential Campaign | CC BY 2.0

Weld svou kandidaturu zdůvodnil tím, že Trumpovými prioritami je jen oslava sama sebe a že Trump je jako prezident příliš nevyrovnaný, aby mohl vést tento vysoký úřad.

Podle deníku The Washington Post rovněž řekl, že chce Trumpa v primárkách porazit, nebo přinejmenším zranit.

William Weld (vlevo) a bývalý prezidentský kandidát Libertariánské strany Gary Johnson v roce 2016 | Zdroj: Flickr | CC BY-SA 2.0

Weld, který zastává značně liberální postoje, se v minulosti hlásil k republikánům, během kampaně před prezidentskými volbami v roce 2016 ale přestoupil k libertariánům.

Jako svého případného viceprezidenta si jej totiž vybral oficiální libertariánský prezidentský kandidát Gary Johnson. Tento měsíc se ale Weld opět vrátil k Republikánské straně.

Americké politické strany před prezidentskými volbami vybírají v sérii vnitrostranických primárek svého oficiálního kandidáta na post šéfa Bílého domu. To platí i v případě, že se úřadující prezident rozhodne ucházet o další mandát. Takové vnitrostranické hlasování je ale často spíše formální a prezident obvykle čelí protikandidátům jen v několika státech.

"It is time for all people of good will to take a stand and plant a flag...It's for this reason that I have today established an Exploratory Committee to pursue the possibility for my running for the Presidency of the United States as a Republican in the 2020 election."

15:02 – 15. 02. 2019

1145 4959

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme