‚Dveře blokovaly traktory.‘ Trump trvá na tom, že se při volbách podvádělo. Twitter jeho příspěvky kryje

Současný americký prezident Donald Trump se v sobotu ráno znovu uchýlil k twitteru, aby v sérii příspěvků znevážil velmi těsné průběžné výsledky voleb, které rozhodnou, zda ho v úřadu vystřídá demokratický protikandidát a bývalý viceprezident Joe Biden. Trump třeba tvrdí, že po uzavření hlasování nezákonně dorazily desítky tisíc hlasů, které změnily výsledky v Pensylvánii a jiných klíčových státech. Podle pozorovatelů se nic takového ale nestalo.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podporovatelé stávajícího prezidenta Donalda Trumpa před sčítacím centrem v Detroitu ve státě Michigan. Demonstranti mají cedule s nápisy jako "Bidena byl poražen", "Sečtěte jen legální hlasy" nebo "Zastavte podvody" | Foto: Rebecca Cook | Zdroj: Reuters

Za další údajný problém označil Donald Trump to, že sčítání stovek tisíců volebních lístků, které pak postupně dopomohly Bidenovi získat vedení, probíhalo, jak tvrdí, bez dohledu. Některá sčítací centra měla podle něj měla navíc zakrytá okna kartony a jejich dveře zatarasily traktory. „Uvnitř se děly zlé věci. Došlo k velkým změnám!“ napsal Trump.

Twitter stejně jako v případě několika desítek dalších neopodstatněných prezidentových prohlášení jeho nové příspěvky skryl a označil je, že obsahují sporné informace.

Sociální síť už zakročila například proti Trumpově vyjádření, že hlasy doručené po volebním dni „nebudou započítány“. Ve skutečnosti ale řada amerických států uznává i korespondenční hlasy přijaté po uzavření hlasovacích místností, pokud byly odeslány včas. Za potenciálně zavádějící Twitter označil také prezidentův výrok: „Zastavte podvod!“

Twitter, kde má Trump skoro 90 milionů sledujících, od úterka zakročil proti více než třetině prezidentových příspěvků, napsal deník The New York Times.

Bez důkazů

To, že neexistují důkazy o tom, že by během voleb došlo k podvodům, potvrdila televizní stanici CNN šéfka Federální volební komise Ellen Weintraubová. Úřad podle ní obdržel několik stížností, ty ale neobsahovaly žádné důkazy.

„Neexistují důkazy o jakémkoli druhu podvodu. Neexistují důkazy o započítávání nelegálních hlasů,“ popsala s tím, že na průběh voleb dohlíželi experti bez stanické příslušnosti.

Weintraubová také pochválila neúnavnou práci místních úřadů a volebních komisí, z nichž mnohé pracují už několik dní pod velkým tlakem veřejnosti i médií.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme