Trump odmítá finanční pomoc na podporu volby poštou. Povede podle něj k podvodům s lístky

Americký prezident Trump odmítá navýšit finance Poštovní službě Spojených států (USPS) v rámci koronavirového balíčku navrhovaného Demokratickou stranou. Řekl to ve čtvrtek zpravodajské stanici Fox News. Zároveň uvedl, že bez prostředků by v listopadu nebylo možné prezidentskou volbu uskutečnit primárně skrze dálkové hlasování. Vedení pošty mimo jiné začalo s odstraňováním třídících strojů na došlou korespondenci, všímají si některá média.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Trump se dříve nechal slyšet, že korespondenční volba by poškodila jeho volební kampaň, v níž o prezidentské křeslo soupeří s demokratickým kandidátem Joem Bidenem, píše zpravodajská stanice BBC. Hlasování poštou je podle něj příležitostí k volebním podvodům – experti ale upozorňují, že představa plošných volební podvodů je v Americe téměř vyloučena.

Podle některých médií, jako je například televize CNN nebo deník The Guardian, jsou Trumpovy výroky důkazem o tom, že mu vadí představa korespondenční volby. Demokrati podle agentury AP požadují, aby jeho součástí bylo deset miliard dolarů (220 miliard Kč) vyčleněných pro USPS, přičemž tato částka by zahrnovala i peníze určené pro zvládnutí očekávaného přívalu zásilek spojených s volbami.

„Chtějí 3,5 miliardy dolarů na něco, co skončí podvodem. Jsou to volební peníze. Ty peníze potřebují k tomu, aby fungovala pošta a mohla přijmout miliony hlasovacích lístků. Když se nedohodneme, peníze nedostanou. Tím pádem nemohou zavést univerzální hlasování poštou, prostě nemůžou,“ řekl Trump v telefonickém hovoru se stanicí Fox.

Mizející stroje

Představitelé Demokratické strany šéfa Bílého domu za televizní rozhovor ihned kritizovali. „Klasický Trump. Nechce volby,“ prohlásil demokratický kandidát na prezidentský post Joe Biden.

„Prezident Spojených států sabotuje základní službu, na kterou spoléhají stamiliony lidí, podkopává životně důležitý prvek pro venkovské ekonomiky a pro doručování léků, protože chce Američanům odepřít jejich základní právo hlasovat bezpečně během nejhorší krize veřejného zdraví za více než 100 let,“ řekl v prohlášení zástupce Bidenovy kampaně.

Podle serveru Vice.com navíc z poštovní sítě mizí zařízení na třídění pošty, která jsou pro uskutečnění vzdáleného hlasování zásadní. Bez udání jasného důvodu je tak podle serveru nově mimo provoz 19 strojů. Podle pošty však jde o běžný proces udržování systému v chodu tak, aby dokázal odbavit měnící se objemy zásilek.

Nárůst zájmu o korespondeční hlasování v listopadových prezidentských volbách se očekává zejména v souvislosti s pandemií koronaviru, kvůli níž se chce část voličů vyhnout volebním místnostem.

gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme