Trump hájil stavbu zdi na hranicích s Mexikem. Místo betonové chce za 5,7 miliardy vybudovat ocelovou

Americký prezident Donald Trump během úterního televizního projevu prohlásil, že nadále trvá na financování ochrany hranic s Mexikem. „Na žádost demokratů“ však souhlasí s tím, že ji nebude chránit betonová zeď, ale ocelová bariéra. Situace podle něj již vyústila v bezpečnostní a humanitární krizi. K vyhlášení stavu nouze – jak se před Trumpovým projevem spekulovalo – však nedošlo.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 10:46 9. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump během svého projevu z Oválné pracovny

Americký prezident Donald Trump během svého projevu z Oválné pracovny | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Projev, první přímo přenášený z Oválné pracovny Bílého domu od Tumpova nástupu do funkce, vysílaly všechny hlavní americké celoplošné televize.

Prezident v něm řekl, že prostupná hranice není schopna zabránit pronikání ilegálních migrantů, pašeráků drog a zločinců z Mexika do Spojených států.

„Všechny Američany zraňuje ilegální migrace. Tisíce našich životů budou v ohrožení, pokud nebudeme jednat hned teď. Máme tu humanitární krizi. Do Spojených států přišlo přes 20 tisíc dětí, které jsou zneužívány jako lidské štíty,“ zmínil prezident ve zhruba devítiminutovém projevu z Bílého domu.

Kvůli hraniční zdi je ochotný blokovat federální úřady i roky, řekl o Trumpovi šéf demokratů v Senátu

Číst článek

Ten požaduje, aby na hranici s Mexikem nově vznikla ocelová bariéra (nikoli původně zamýšlená betonová zeď), jež by bránila ilegálním migrantům vstoupit do země. Ačkoli mělo za zeď původně zaplatit Mexiko, Trump chce na tento projekt 5,7 miliardy dolarů, tedy v přepočtu přes 127 miliard korun.

„Předložili jsme plán jak zastavit ilegální migraci, zločinecké organizace a prodejce drog, jak zajistit Ameriku bezpečnější než kdykoli předtím. Zeď se rychle vyplatí,“ dodal.

„Kolik americké krve musí být ještě prolito, než Kongres zareaguje?“ ptal se Trump, který v této souvislosti zmínil případy, kdy migranti bez dokladů chladnokrevně zavraždili občany USA.

Vyzval rovněž opoziční demokraty, aby s ním jednali v Bílém domě. Kvůli jejich odporu financovat zeď jsou již 18. dnem zablokovány vládní finance. Americkým úřadům proto postupně docházejí peníze a mnozí státní zaměstnanci nedostávají výplatu, případně jsou na nucené dovolené.

„Proč politici staví ploty kolem svých obydlí? Ne proto, že nesnáší lidi kolem sebe, ale proto, že milují lidi uvnitř. Kolik krve Američanů bude muset protéci, než Kongres udělá, co je potřeba? Když jsem vstupoval do úřadu, slíbil jsem, že budu ochraňovat lid – a to vždy udělám. V tom mi pomáhej Bůh.“

Donald Trump

Vyhlášení stavu nouze, o němž některá média spekulovala, jeho projev nicméně neobsahoval. Podle televize CNN poradci prezidenta od takového kroku odrazovali, protože podle nich nemá v nynější situaci oporu v zákonech.

Stav nouze, který by hlavě státu umožnil uvolnit finance na stavbu zdi bez souhlasu zákonodárců a obejít tak ústavní právo Kongresu na kontrolu federálních výdajů, by podle všeobecného mínění vyvolal vlnu žalob, připomíná ČTK.

Dezinformace a strach

„Děti a ženy na hranicích nejsou nebezpečí, ale humanitární výzva,“ reagovala bezprostředně na prezidentův projev šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Trump: Jakákoli smrt na hranici je výhradně chybou demokratů a jejich mizerné imigrační politiky

Číst článek

Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer následně připomněl, že i Demokratická strana je pro bezpečnější hranici. Avšak projekt zdi vidí jako zcela zbytečný. „Musíme pokračovat v řešení situace. Symbolem Ameriky by měla být socha Svobody, nikoli plot,“ zdůraznil závěrem.

Pelosiová i Schumer se ve svých krátkých reakcích shodli na tom, že prezident svým projevem apeloval na Američany pomocí strachu, nikoli relevantních fakt. Oba by si také přáli, aby bylo obnoveno financování federálních úřadů.

Chuck Schumer a Nancy Pelosiová ve společné reakci na projev Donalda Trumpa | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Podle kritiků prezidenta by navíc účinek hraniční zdi byl sporný. ČTK zmiňuje, že v roce 2018 bylo na hranicích s Mexikem zadrženo 400 tisíc osob, což je výrazně méně než na přelomu století. Tehdy se pokusy o ilegální přechod hranice každoročně blížily milionu.

Většina cizinců, kteří ve Spojených státech žijí bez platných dokladů, navíc podle statistik nepronikla na území Spojených států ilegálně.

Daniel Platil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme