‚Už vám chybím?‘ Trump vystoupil poprvé od odchodu z Bílého domu, další kandidaturu nevyloučil

Joe Biden podle Donalda Trumpa předvedl nejotřesnější první měsíc ve funkci z amerických prezidentů moderní doby. Trump to o svém nástupci řekl při svém prvním veřejném projevu po odchodu z Bílého domu. Bývalý americký prezident vystoupil na výroční politické konferenci konzervativců v Orlandu na Floridě. Velkou část své devadesátiminutové řeči strávil Trump opakováním konspirační teorie, že loňské volby ve skutečnosti vyhrál.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý americký prezident vystoupil na výroční politické konferenci konzervativců v Orlandu na Floridě | Foto: Octavio Jones | Zdroj: Reuters

„Už vám chybím?“ zeptal se Donald Trump sálu plného lidí bez roušek na úvod svého projevu, a neměl tím na mysli své hodinové zpoždění oproti programu. Jeho řeči předcházela prezentace průzkumu vypracovaného pro tuto konferenci. Z čísel plyne, že Trump a trumpismus jsou mezi konzervativci stále extrémně populární.

Přehrát

00:00 / 00:00

Donald Trump promluvil poprvé po odchodu z Bílého domu. Poslechněte si reportáž Jana Kaliby

„Nezakládám novou stranu. Máme Republikánskou stranu. Ta bude sjednocená a silná jako nikdy předtím. Mnoho lidí se mě ptá, co je trumpismus. To jsou skvělé obchodní dohody, silné hranice, žádné nepokoje v ulicích, policie…,“ vysvětloval Trump.

Exprezident se naopak nijak nezmínil o událostech 6. ledna, kdy jeho příznivci přepadli Kapitol, jeden policista zemřel, dalších skoro sto padesát bylo zraněno a Trump kvůli obviněním z podílu na této akci čelil nakonec zamítnuté ústavní žalobě a teď jsou proti němu podané klasické žaloby u soudů.

Odveta republikánům

Jmenovitě ale slíbil odvetu republikánům z Kongresu, kteří se proti němu postavili a hlasovali pro podání ústavní žaloby nebo potom v Senátu pro odsouzení. „Všech se jich v příštích volbách zbavte. Teď víc než kdy jindy je čas pro tvrdé, silné a energické republikánské lídry s ocelovou páteří. Potřebujeme silné vedení. Proto oznamuji, že budu aktivně pracovat, aby právě takoví republikáni byli zvoleni,“ uvedl Trump.

Sálem se následně ozývalo skandované vyznání lásky Donaldu Trumpovi. Zájemci se také v předsálí mohli vyfotit s jeho pozlacenou sochou. Velkou část projevu Trump věnoval opakování své lživé teorie o tom, že loňské volby ve skutečnosti vyhrál, či napadání soudů včetně nejvyššího. Připustil také možnost kandidovat v příštích prezidentských volbách.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme