Firmě Regeneron, jejíž lék Trump chválil, rostou akcie. Spojení s prezidentem sahá i do minulosti

Nový lék na covid-19? Tuto nálepku dal americký prezident Donald Trump přípravku společnosti Regeneron, kterou mu lékaři, společně s dalšími léky, podávali během hospitalizace kvůli nákaze koronavirem. Firma navíc nyní žádá americké úřady o registraci preparátu pro experimentální použití. To vše v době, kdy díky chvále od prezidenta zaznamenává i vysoký růst akcií, píší americká stanice CNN a list The New York Tiimes.

Washingotn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V současné době má společnost Regeneron k dispozici přibližně 50 000 dávek preparátu | Foto: Lev Radin | Zdroj: Reuters

Preparát od Regeneronu je směsí dvou protilátek, jež by měly posilovat imunitní systém při nakažení koronavirem. Společnost v tiskovém prohlášení uvedla, že právě u pacientů bez protilátek dokázal lék virus výrazně oslabit. Detailní data ale zatím neposkytla.

„Bylo to požehnání v přestrojení – chytil jsem to (koronavirus), slyšel jsem o tomhle léku a řekl jsem, ať mě nechají si to vzít, a bylo to neuvěřitelné. Byl to můj nápad,“ řekl prezident v krátkém videu natočeném před Bílým domem.

Jak však uvádí list The New York Times, co přesně Trumpovi během pobytu v nemocnici pomohlo, zatím není zřejmé. Prezident totiž dostával i další léky, včetně remdesiviru. Přesto Američanům slíbil, že pro ně brzy budou k dispozici statisíce dávek látky od Regeneronu. Ačkoli sama firma tvrzení mírnila tím, že jich zatím má k dispozici jen omezené množství a hotové nejsou ani klinické testy.

Ve středu následně Regeneron požádal americký Federální úřad pro léky a potraviny, aby byl Trumpem zmíněný preparát na léčbu onemocnění covid-19 schválen pro experimentální použití. Trump pak ve svém vystoupení uvedl, že „má připravené schválení k použití, jen je třeba ho podepsat“. Mluvčí úřadu však vyjádření firmy i Trumpa odmítla komentovat.

Posílení akcií

Chvála ze strany amerického prezidenta přitom pomohla firmě i finančně. Již v pondělí po Trumpově propuštění z nemocnice vyletěly podle informací CNN Business akcie společnosti o 7 procent, za letošní rok pak o 60 procent.

Koronavirus byl požehnáním od Boha, řekl Trump. Díky vlastní nemoci prý objevil údajný lék

Číst článek

Americká stanice také poukazuje na další spojitosti prezidenta s firmou Regeneron. Trump a majitel společnosti Leonard Scheifler dlouhá léta žili ve Westchesteru a jsou i členy stejného golfového klubu. Hlava státu navíc v roce 2017 úřadům přiznala vlastnictví akcií jak Regeneronu, tak i Gilead Sciences. Tento rok se k nim Trump již oficiálně nehlásil.

Regeneron také tento rok obdržel s dalšími farmaceutickými firmami vládní příspěvek na vývoj vakcíny proti covidu-19 ve výši přibližně 450 milionu dolarů (asi 10 miliard korun). Prezident společnosti doktor George Yancopoulous tak nyní doufá, že by se látka mohla dostat k pacientům v řádu několika měsíců.

„Jsme na cestě doručit 300 000 dávek do konce roku a později, kdy bude poptávka daleko větší, produkovat až 300 000 dávek měsíčně. Pokud má lék skutečně takový efekt, může pomoci mnoha lidem,“ uvedl Yancopoulous pro CNN.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme