Právní poradce McGahn skončí na podzim v Bílém domě. Trump důvod rezignace neoznámil

Právní poradce Bílého domu Don McGahn, který úřad zastává od loňského ledna, kdy se prezidentského úřadu ujal Donald Trump, na podzim skončí. Na twitteru to ve středu oznámil americký prezident. O důvodu rezignace se ale nezmínil.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 20:22 29. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právní poradce Bílého domu Don McGahn | Foto: Alex Wroblewski | Zdroj: Reuters

„S Donem jsem dlouho spolupracoval a skutečně si jeho služby vážím,“ uvedl prezident. Dodal, že McGahn z funkce odejde po schválení Bretta Kavanaugha soudcem Nejvyššího soudu Spojených států. Toho jako kandidáta vybral Trump a McGahn nyní s jeho jmenováním pomáhá.

Zda se Kavanaugh stane soudcem nejvyššího soudu, rozhodne Senát. Ten jeho nominaci začne projednávat 4. září. Jak rychle řízení potrvá, není jasné.

Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell nicméně věří v jeho schválení do začátku příštího zasedání soudu 1. října.

‚Svrhnou vše, co jsme dosud udělali.‘ Trump varoval před vítězstvím demokratů ve volbách

Číst článek

Trump nezdůvodnil, proč McGahn končí, média nicméně připomínají, že poradce spolupracuje se zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem, který objasňuje ruskou roli v amerických prezidentských volbách. Mueller své pátrání soustředí na někdejší Trumpův volební štáb, což prezident tvrdě kritizuje.

A právě postoj vůči Muellerovi je u McGahna a Trumpa protichůdný. McGahn dokonce loni pohrozil rezignací, pokud bude Trump naléhat na Muellerovo odvolání, poznamenal Reuters. McGahn rovněž souhlasil s výslechy u Muellera, u kterého podle CNN za posledních devět měsíců vypovídal asi 30 hodin.

Trump sice tvrdí, že právnímu poradci Bílého domu povolil s Muellerem spolupracovat, protože nemá co skrývat, i tak ale komentátoři uvádějí, že McGahnova spolupráce by pro prezidenta mohla být komplikací.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme