Trump změnil soudní verdikt, jeho bývalý poradce Roger Stone nemusí do vězení

Americký prezident Donald Trump změnil trest, který soud vyměřil jeho dlouholetému příteli a někdejšímu poradci Rogeru Stoneovi v souvislosti s vyšetřováním vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Stone tak nebude muset do vězení, kde měl strávit 40 měsíců. Oznámil to Bílý dům.

Washington (Aktualizováno: 9:03 11. 7. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roger Stone

Roger Stone | Zdroj: Reuters

Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Trest mu soud vyměřil letos v únoru, do vězení měl sedmašedesátiletý Stone nastoupit příští týden v úterý.

Stoneovi obhájci požadovali podmínečný trest s poukazem na jeho věk, zdravotní stav a čistý trestní rejstřík. Prokuratura původně navrhovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Newyorská prokuratura by měla mít přístup k finančním záznamům Trumpa, rozhodl Nejvyšší soud

Číst článek

„Roger Stone již velmi trpěl,“ uvedl Bílý dům. „Bylo s ním zacházeno velmi nespravedlivě, stejně jako s mnoha dalšími v této kauze. Roger Stone je nyní volný muž!“ dodal.

Trump k uchránění Stonea před vězením využil zmírnění trestu, které na rozdíl od udělení milosti nevymaže odsouzení za spáchání trestného činu, upozornila agentura Reuters.

Demokratický zákonodárce a předseda výboru pro tajné služby americké Sněmovny reprezentantů Adam Schiff prezidentův krok odsoudil. „Trump tak jasně ukazuje, že v Americe jsou dva justiční systémy: jeden pro jeho kriminální přátele a jeden pro všechny ostatní,“ prohlásil.

‚Pohrdání vládou práva‘

Odsuzující reakce zazněly i od dalších významných demokratických představitelů. Senátor Mark Warner, který v horní komoře Kongresu zasedá ve výboru pro zpravodajské služby, řekl: Spojené státy byly založeny na vládě práva. Zdá se, že náš prezident má pro to jen pohrdání.

Maření vyšetřování, ovlivňování svědka, lhaní. Bývalý Trumpův poradce Stone má jít na 40 měsíců za mříže

Číst článek

Mluvčí Trumpova demokratického volebního oponenta Joea Bidena, Bill Russo, obvinil Trumpa ze zneužívání pravomocí ničením norem a hodnot, čímž naše země dává signál zbytku světa.

Stone agentuře AP řekl, že mu Trump zavolal v pátek večer, aby mu řekl, že má po starostech.

Prezident mi řekl, že se rozhodl, jako akt shovívavosti, plně zrušit můj trest, a vyzval mě, abych energicky pokračoval ve svém odvolání a obhajobě, řekl Stone telefonicky z Fort Lauderdale na Floridě, kde oslavoval se svými přáteli.

Je tu tolik lidí, kteří otevírají lahve šampaňského, dodal. Před svým domem ve Fort Lauderdale se objevil v roušce s nápisem Svobodný Roger Stone.

Roger Stone v roušce s nápisem Svobodný Roger Stone | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme