Trump se zastal svého bývalého šéfa prezidentské kampaně, právníka Cohena obvinil ze lži

Americký prezident Donald Trump vyjádřil solidaritu s Paulem Manafortem a svého někdejšího osobního právníka Michaela Cohena obvinil, že lže. Šéf Bílého domu tak učinil v rozhovoru, který ve středu poskytl televizní stanici Fox News.

Washington (Aktualizováno: 20:17 23. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters, Reuters

Manaforta v úterý porota shledala vinným z daňových úniků a finančních podvodů, Cohen se týž den přiznal mimo jiné k manipulaci s financováním voleb na pokyn Trumpa.

‚Nechtěla jsem, aby byl Manafort vinný. Ale byl,‘ promluvila poprvé členka soudní poroty

Číst článek

Trump stanici Fox News řekl, že si Manaforta váží za jeho práci pro významné republikánské politiky. Podle prezidenta některé věci, kvůli kterým byl Manafort obviněn, „pravděpodobně dělá každý konzultant a každý lobbista ve Washingtonu“.

Agentura Reuters upozornila, že reportérka, která rozhovor s Trumpem vedla, před jeho odvysíláním tvrdila, že prezident řekl, že bude uvažovat o udělení milosti Paulovi Manafortovi. V rozhovoru, který Fox News odvysílala, ale taková informace nezazněla.

Svého bývalého dlouholetého osobního právníka Michaela Cohena Trump označil za člověka, který pro něj pracoval jen na poloviční úvazek a který si nyní vymýšlí lži, aby sám sebe před soudem chránil.

Impeachment

Oba případy – jak Manafortův, tak Cohenův – podle prezidenta nijak nesouvisí s jeho kampaní před volbami v roce 2016. Cohen přitom u soudu řekl, že jej „kandidát na federální úřad“ před dvěma lety navedl, aby zaplatil dvojici žen za mlčení.

Trump dementoval, že by Cohena navedl k tomu, aby uplatil jeho údajné milenky. Prý o ničem nevěděl

Číst článek

Obě ženy posléze uvedly, že měly s Trumpem vztah. Činy, ke kterým se Cohen přiznal, navíc podle šéfa Bílého domu vůbec nejsou trestné.

Trump se rovněž vyjádřil k možnosti, že by čelil ústavní žalobě, tzv. impeachmentu, a mohl být v důsledku zbaven funkce. „Nevím, jak by mohli hnát před soud někoho, kdo dělá tak skvělou práci,“ řekl a naznačil, že by to mělo dalekosáhlé ekonomické následky. „Pokud by mě před soud pohnali, myslím, že by se zhroutil trh. Myslím, že by všichni byli velmi chudí,“ dodal.

Kritika Sessionse

V rozhovoru Trump kritizoval mimo jiné i svého ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse. „Uvedl jsem do úřadu ministra spravedlnosti, který nikdy nedostal ministerstvo spravedlnosti pod kontrolu,“ řekl šéf Bílého domu.

Do záležitostí ministerstva se podle svých slov ale vměšovat nehodlá. „Nebudu se do toho plést a možná je to to nejlepší, co můžu udělat,“ řekl.

Ministra, který Trumpa vehementně podporoval od samého začátku jeho prezidentské kampaně, šéf Bílého domu v poslední době stále častěji napadá.

První vítězství Muellera. Bývalý šéf Trumpovy kampaně je částečně vinný z daňových podvodů

Číst článek

Sessions, který z titulu ministerského úřadu zastává i funkci generálního prokurátora, se ale proti Trumpově výrokům ohradil.

„Převzal jsem kontrolu nad ministerstvem spravedlnosti ode dne, kdy jsem byl do úřadu uveden,“ uvedl ministr v prohlášení. „Dokud budu generálním prokurátorem, nebude činnost ministerstva spravedlnosti ovlivněna nevhodnými politickými úvahami,“ konstatoval.

Ministr se zároveň zastal pracovníků svého resortu. Neexistuje prý žádný stát, který by mohl využívat služeb tak schopných a oddaných vyšetřovatelů a prokurátorů, jako jsou ti, kteří pracují v USA. „Jsem hrdý, jak úspěšně prosazujeme vládu práva,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme