Trump potvrdil, že nechal provést kybernetický útok proti Rusku. Reagoval na vměšování do voleb

Americký prezident Donald Trump poprvé potvrdil, že Spojené státy v roce 2018 provedly kybernetický útok proti ruské Agentuře pro výzkum internetu. Napsal to sloupkař deníku The Washington Post Marc Thiessen, který s šéfem Bílého domu vedl rozhovor. Trump tvrdí, že na rozdíl od svého předchůdce Baracka Obamy v tomto směru konal.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump potvrdil, že Spojené státy provedly kybernetický útok proti Rusku

Americký prezident Donald Trump potvrdil, že Spojené státy provedly kybernetický útok proti Rusku | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Agentura pro výzkum internetu (AII) je instituce založená jedním z nejbližších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina a je považovaná za ústřední článek ruských dezinformačních operací.

USA tuto instituci viní z podílu na zasahování do prezidentských voleb v roce 2016 a také do kongresových voleb v roce 2018.

Thiessen v The Washington Post napsal, že se Trumpa během rozhovoru zeptal, zda podnikl kybernetický útok. „Správně,“ odpověděl prezident.

‚Obama nic neřekl‘

Trump se domnívá, že jeho předchůdce Barack Obama před volbami v roce 2016 věděl o ruských aktivitách nebo o nich byl informován, ale nic k tomu neřekl. „A důvod, proč neřekl nic, byl ten, že se tím nechtěl zabývat, protože se domníval, že (prezidentská kandidátka za demokraty Hillary Clintonová) je v čele, protože četl falešné průzkumy,“ cituje Thiessen Trumpa.

Suverenita Spojených států nebo rostoucí moc Číny. Proč Trump opouští mezinárodní organizace?

Číst článek

Americký prezident tvrdí, že na rozdíl od svého předchůdce reagoval spuštěním kybernetického útoku na informace zpravodajských služeb o ruském vměšování do voleb. „Podívejte, zastavili jsme to,“ řekl Trump novináři.

Obama na konci roku 2016 ohlásil sankce proti Rusku a vyhostil několik ruských diplomatů kvůli ruskému vměšování do voleb.

The Washington Post už v říjnu 2018 psal o údajném americkém kybernetickém útoku proti Rusku. Nyní to Trump poprvé oficiálně potvrdil. Ve zmíněném rozhovoru Trump uvedl, že útok byl součástí širší americké politiky konfrontování s Ruskem.

„Nikdo nebyl vůči Rusku tvrdší než já,“ řekl Trump Thiessenovi v souladu s podobnými svými tvrzeními z minulosti.

Had a fascinating interview with @Donald J. Trump. The first of two columns from the interview here: washingtonpost.com/opinions/2020/…

(Official White House Photo by Tia Dufour)

03:09 – 10. 07. 2020

60 250

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme