Trump se sešel s Netanjahuem, podpisem dekretu uznal svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami

Americký prezident Donald Trump na úvod setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem podepsal dekret, kterým Spojené státy uznávají svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 18:05 25. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump při podpisu dekretu o izraelské svrchovanosti nad Golanskými výšinami

Donald Trump při podpisu dekretu o izraelské svrchovanosti nad Golanskými výšinami | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Dekret stvrzuje Trumpovo prohlášení z 21. března o tom, že nastal čas, aby Spojené státy „plně uznaly“ izraelskou suverenitu nad Golanskými výšinami. Podle syrské státní agentury SANA Damašek v reakci prohlásil, že americký krok je „bezostyšným útokem na svrchovanost a územní celistvost Sýrie“.

Nezodpovědný výrok. Sýrie, Turecko i Evropská unie kritizují Trumpova slova o Golanských výšinách

Číst článek

Golanské výšiny jakožto strategicky významnou oblast na jihozápadě Sýrie židovský stát obsadil za šestidenní války v roce 1967 a v roce 1981 ji v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN anektoval.

Podle agentury Reuters pondělní krok Washingtonu pravděpodobně Netanjahua posílí před izraelskými parlamentními volbami, které jsou plánovány na 9. dubna.

Donald Trump v přítomnosti izraelského premiéra rovněž prohlásil, že jakákoli budoucí blízkovýchodní mírová smlouva musí zahrnovat právo Izraele na sebeobranu. Jejich stát má podle Trumpa absolutní právo se bránit.

Krátce předtím Izrael zahájil ostřelování palestinského Pásma Gazy, odkud ráno vylétla raketa a zranila sedm lidí. Netanjahu kvůli útoku zkrátí svůj program ve Spojených státech a po setkání s Trumpem se vrací do Izraele.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme