‚Modlíme se za vás, já i moje rodina.‘ Propuštěný pastor Brunson poděkoval v Bílém domě Trumpovi

Americký prezident Donald Trump se v sobotu v Oválné pracovně Bílého domu setkal s pastorem Andrewem Brunsonem propuštěným po dvou letech z tureckého vězení. Za propuštění Trump poděkoval svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi a rovněž i tureckému lidu. Pastor poté poděkoval americké administrativě za to, že za něj bojovala.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka propuštěného pastora Andrewa Brunsona s prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě. | Foto: Mike Theiler | Zdroj: Reuters

Trump pastorovi řekl, že o jeho propuštění „vyjednávali dlouho a tvrdě“. Dodal, že osvobození je „velký a skvělý“ krok v americko-tureckých vztazích. Podle amerického prezidenta jeho administrativa podobně pracuje i na tom, aby dostala z vězení další americké občany zadržované v Turecku i jinde ve světě.

Pastor Brunson byl v Bílém domě společně se svou rodinou a ve své řeči poděkoval hned několika lidem, včetně ministra zahraničí Mikea Pompea či viceprezidenta Mikea Pence.

„Bojovali jste za nás,“ řekl směrem k Trumpovi a následně se za něj pomodlil. „Modlíme se za vás, já i moje rodina,“ řekl Brunson. „Děkuji, nejspíš to potřebuji více než kdokoli v této místnosti,“ odvětil Trump a vyvolal mezi přítomnými pobavené úsměvy.

‚Brzy bude doma!‘ Turecko po dvou letech propustilo amerického pastora Brunsona z vazby

Číst článek

Padesátiletý Brunson, který žil v Turecku přes 20 let, řídil protestantskou církev v Izmiru na západě země, než byl v říjnu 2016 zatčen v rámci čistek tureckého režimu po pokusu části armády o státní převrat.

Turecká prokuratura ho vinila z vazeb na hnutí Fethullaha Gülena, kterého vláda prezidenta Erdogana dlouhodobě obviňuje ze snahy ji svrhnout, a také z kontaktů na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK).

Obě organizace Turecko považuje za teroristické. Brunson, který byl viněn i ze špionáže, ale všechna obvinění vždy odmítal.

Turecký soud v pátek potrestal Brunsona třemi roky a 45 dny vězení za napomáhání teroristické organizaci, zároveň ale konstatoval, že do káznice nastoupit nemusí a může zemi opustit. Brunson poté přes Německo, kde se na americké základně podrobil lékařskému vyšetření, přiletěl do Spojených států.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme