Jednání s Čínou o obchodní dohodě mohou pokračovat, prohlásil Trump. Chce se sejít také s Kim Čong-unem

Americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se v sobotu domluvili, že obnoví jednání o vzájemné obchodní dohodě, která má vyřešit celní válku. Šéf Bílého domu označil pozorně sledovanou schůzku za vynikající, obě země jsou podle něj teď opět „na správné cestě“. Uvedl také, že prozatím nehodlá zavádět další cla na dovoz čínského zboží. Dodal, že Čína začne kupovat více amerických zemědělských produktů.

Aktualizováno Ósaka (Japonsko) (Aktualizováno: 10:21 29. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historické podání ruky: Kim Čong-un a Donald Trump si poprvé hledí tváří v tvář.

Trump s Kim Čong-unem se spolu sešli naposledy letos v únoru v Hanoji. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Celní válka mezi USA a Čínou se naplno rozhořela loni v březnu, kvůli sporu trpí světová ekonomika i finanční trhy. Společné rozhovory, jejichž výsledkem měla být obchodní dohoda, ztroskotaly v květnu. Nyní by v nich zástupci obou zemí mohli pokročit.

Trump po setkání konaném na okraj summitu největších ekonomik G20 v Ósace uvedl, že zatím nehodlá zavádět další cla na čínské zboží, jak dosud plánoval. Šlo by o zboží, jehož roční dovoz do USA přesahuje 300 miliard dolarů (6,8 bilionu Kč). Podle čínské státní agentury Nová Čína se prezidenti dohodli na „obnovení obchodních rozhovorů mezi oběma zeměmi na základě rovnosti a vzájemného respektu“.

Obchodní války, Severní Korea i jaderné zbrojení. V Japonsku odstartoval summit dvaceti nejmocnějších

Číst článek

Washington viní Čínu z řady nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky. „Návrat k jednání je dobrou zprávou pro podnikatelkou komunitu,“ uvedl Jacob Parker z americko-čínské obchodní rady USCBC. „Nyní začíná tvrdá práce na hledání konsenzu v nejobtížnějších otázkách,“ dodal.

V rámci obchodní války už Washington zavedl cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje zhruba 250 miliard dolarů. Čína odpověděla odvetnými cly na dovoz z USA v roční hodnotě 110 miliard dolarů. Pokud by Spojené státy zavedly i další cla, jak Trump zvažoval, byl by clem zatížen prakticky celý dovoz z Číny do USA.

„Ačkoliv je obnovení obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou vítáno, už zavedená cla světovou ekonomiku brzdí. Nevyřešené záležitosti s sebou do budoucna nesou vysokou míru nejistoty,“ uvedla šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová po skončení summitu G20.

‚Spravedlivá‘ dohoda

Oba prezidenti vyjadřovali optimistická očekávání už při příchodu na sobotní jednání. Před jeho začátkem čínský prezident řekl, že dává přednost dialogu před konfrontací. Trump dal pak najevo, že pokud uzavře s Pekingem „spravedlivou“ dohodu, půjde o historický úspěch.

„Diskutovali jsme o řadě věcí, jsme zpátky na správné cestě a uvidíme, co se stane dál,“ řekl Trump po setkání, které trvalo zhruba 80 minut.

Trump by se dle jeho vyjádření na twitteru chtěl po skončení právě probíhajícího summitu zemí G20 v Japonsku v neděli sejít se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi. Zástupkyně severokorejského ministerstva zahraničí řekla, že Trumpovu nabídku považuje za „zajímavý návrh“, oficiálně prý však Pchjongjang dosud pozvání neobdržel.

After some very important meetings, including my meeting with President Xi of China, I will be leaving Japan for South Korea (with President Moon). While there, if Chairman Kim of North Korea sees this, I would meet him at the Border/DMZ just to shake his hand and say Hello(?)!

00:51 – 29. 06. 2019

22781 112773

„Po několika velice důležitých schůzkách, včetně té s čínským prezidentem Si, odjedu z Japonska do Jižní Koreje (s prezidentem Munem). Až tam budu, tak bude-li severokorejský vůdce Kim chtít, setkám se s ním v hraniční demilitarizované zóně, abych se s ním pozdravil a potřásl si s ním rukou,“ napsal americký prezident.

Na Trumpova slova v KLDR jako první reagovala náměstkyně ministra zahraničí Čche Son-hui, která dříve působila i jako hlavní vyjednavačka Severní Koreje v jaderných rozhovorech s USA. „Považuji to za velice zajímavý nápad, oficiální nabídku jsme ale neobdrželi,“ citovala diplomatku tisková agentura KCNA.

Obnovení rozhovorů

Spekulace o možném třetím summitu mezi Trumpem a Kimem tento týden potvrdil jihokorejský prezident Mun Če-in, který řekl, že obě strany spolu o schůzce neoficiálně jednají. Trump s Kim Čong-unem se spolu sešli naposledy letos v únoru v Hanoji.

Demokratičtí uchazeči o Bílý dům se utkali v první debatě. ‚Nuda,‘ tweetoval prezident Trump

Číst článek

Únorové jednání skončilo předčasně a bez dohody. V poslední době si však Trump s Kim Čong-unem navzájem poslali osobní dopisy. Trump ten Kimův označil za „nádherný“, Kim zase Trumpův za „skvělý“. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nedávno vyjádřil naději, že dopis, který Trump poslal severokorejskému diktátorovi, povede k obnovení rozhovorů.

Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme