Trump ukončil návštěvu Japonska, Tokio od USA nakoupí bojové letouny za 220 miliard

Americký prezident Donadl Trump v úterý na závěr čtyřdenní návštěvy Japonska navštívil japonské a americké vojáky, aby si s nimi připomenul památku padlých. Informovala o tom agentura AP, která uvedla, že Trumpa a jeho ženu doprovázel japonský premiér Šinzó Abe s manželkou.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump a japonský premiér Šinzó Abe | Foto: Charly Triballeau | Zdroj: Reuters

Trump v japonském přístavu Jakosuka navštívil nejdříve vrtulníkovou loď Kaga. Abe v projevu na palubě lodi hovořil o pevných spojeneckých svazcích mezi Tokiem a Washingtonem, které dokládá přítomnost amerického prezidenta.

‚Ničí mír a bezpečnost.‘ Severokorejská diplomacie ostře zkritizovala Trumpova poradce

Číst článek

Trump pak japonským vojákům poděkoval a řekl, že měl tu čest setkat se jako první zahraniční host s novým japonským císařem Naruhitem a jeho ženou Masako. Také vyjádřil účast obětem úterního útoku na školáky nedaleko Tokia.

Trump následně vrtulníkem odletěl na americkou výsadkovou loď USS Wasp, kde si s asi 800 americkými vojáky připomněl památku padlých. Tu si Spojené sváty připomínají poslední květnové pondělí. Přítomné vojáky prezident označil za odvážné a mocné válečníky Tichomoří. Zdůraznil, že Spojené státy přetrvaly díky odvaze mužů a žen, co neváhají položit život za obranu vlasti.

Agentura Kjódó napsala, že císař Naruhito s chotí v hotelu navštívili americký prezidentský pár, aby se před jeho odletem do vlasti rozloučili. Císař Trumpovi poděkoval za návštěvu a řekl, že ho v zemi rád hostil, prezident pak ocenil pondělní recepci a císařské manžele označil za své osobní přátele, uvedla Kjódó.

Úterní schůzka trvala asi dvacet minut. Japonská agentura poznamenala, že rozloučení se státními hosty v poslední den jejich návštěvy je pro japonské císaře tradicí. Oficiálního přijetí od císaře se Trumpovi dostalo v pondělí.

Nákup letounů

Trump na závěr své návštěvy také oznámil, že Japonsko plánuje nakoupit celkem 105 supermoderních bojových letounů F 35 s unikátní neviditelnou technologií Stealth. Kontrakt za více než 220 miliard korun je součástí posílení a modernizace japonské armády, kterou země oznámila už loni na podzim.

Součástí kontraktu jsou i další jednání o tom, že se Japonci budou spolupodílet na vývoji a modernizaci softwaru tohoto letounu, který americká strana považuje za přísně tajný. Nedohoda a neustále odklady v jednání s KLDR už loni přinutily japonskou vládu, aby schválila další nákup amerických zbraní, zejména modernější verze systému THAAT a pozemní verze systému AEGIS. 

Okolo poledne místního času (v 6.00 ráno středoevropského času) Trump z Japonska odletěl. Cestou do Washingtonu je plánována krátká návštěva amerického státu Aljaška.

David Jakš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme