Debata o impeachmentu ve Sněmovně reprezentantů začala kritikou Trumpa. ‚Modlete se,‘ píše prezident

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ve středu zahájila debatu o ústavní žalobě na prezidenta Donalda Trumpa. Hlasovat bude o zneužití pravomoci a bránění Kongresu ve vyšetřování, pokud bude žaloba schválena, postoupí do Senátu. Během debaty označili někteří demokraté Trumpa za „hrozbu pro národní bezpečnost i základy americké demokracie“.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení jednání Sněmovny reprezentantů před hlasováním o ústavní žalobě na Donalda Trumpa | Foto: House TV | Zdroj: Reuters

„Prezident Spojených států ohrožoval národní bezpečnost, podkopával naši demokracii a zradil svou přísahu chránit a bránit ústavu,“ prohlásil demokratický předseda procedurálního výboru James McGovern v úvodu diskuze, která má vyústit v historické hlasování, teprve třetí za 240 let, jak uvedla stanice CNN na svém webu.

Den D ústavní žaloby na Trumpa: demonstrace napříč Amerikou a prezidentův twitter praská ve švech

Číst článek

Republikán Tom Cole naopak usoudil, že výtky vznášené na prezidentovu adresu neodpovídají nároku ústavní žaloby. „Demokraté hledají důvod k obžalování prezidenta Trumpa od dne, kdy byl zvolen,“ řekl.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v debatě označila Trumpa za „trvalou hrozbu naší národní bezpečnosti, integritě našich voleb, základům naší demokracie“. Demokraté podle ní nemohli jinak, než začít proceduru, která má vést k sesazení Trumpa z úřadu. „Po odhalení prezidentova pochybení, zahájil bezprecedentní, nevybíravou kampaň vzdoru a obstrukce,“ dodala.

‚Modlete se‘

Sám Donald Trump několik hodin před hlasováním opět odmítl, že by se dopustil něčeho nezákonného. „Dokážete uvěřit, že budu dnes obžalován radikální levicí, která nemá nic společného s demokraty, a to JSEM NEUDĚLAL NIC ŠPATNÉHO! Strašné,“ napsal Trump na Twitteru a vyzval k modlitbám.

Sněmovna má po zhruba šestihodinové debatě hlasovat o dvou bodech obžaloby, a sice zneužití pravomoci a bránění Kongresu ve vyšetřování. Trumpovi republikáni hned v úvodu navrhli celé jednání zrušit, ale demokraté, kteří ve sněmovně mají většinu, návrh odmítli. Hlasování nicméně zabralo čas.

Proces ústavní žaloby, tedy takzvaný impeachment, který může vést k sesazení hlavy státu, se demokraté rozhodli vůči prezidentovi spustit kvůli takzvané ukrajinské kauze. Žaloba se opírá o červencový telefonát Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Trump v něm svého partnera žádal, aby mu dodal informace poškozující bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který se zřejmě Trumpovi napřesrok ve volbách postaví.

Šest hodin debat, dva body obžaloby. Sněmovna schválila hlasovací postup k impeachmentu Trumpa

Číst článek

Loajální Senát

Podle demokratů jde o pokus zatáhnout cizí stát do volební kampaně v USA, což zákon výslovně zakazuje. Prezident má také podle demokratů bránit Kongresu ve vyšetřování.

Trump v úterním dopise adresovaném předsedkyni sněmovny Nancy Pelosiové obvinil demokraty z „překrucování spravedlnosti a zneužití moci“. „Vyhlašujete otevřenou válku proti americké demokracii. Dějiny vás budou přísně soudit,“ napsal.

Očekává se, že ve Sněmovně najdou demokraté dost hlasů, aby impeachment odhlasovali prostou většinou a postoupili žalobu k rozhodnutí Senátu. Ten ale kontrolují republikáni, kteří jsou Trumpovi loajální.

Hlasování se i tak zapíše do dějin. Donald Trump se stane teprve třetím americkým prezidentem, který bude muset přetrpět ostudu ústavní žaloby, po Andrewovi Johnsonovi v roce 1868 a Billovi Clintonovi v roce 1998. V obou případech Senát žalobu neschválil. Republikánský prezident Richard Nixon v roce 1974 ještě před ústavní žalobou sám rezignoval kvůli politické aféře Watergate.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme