Donald Trump chce vyměnit soudkyni, obviňuje ji ze zaujatosti. Jeho právní tým ale zřejmě neuspěje

Někdejší americký prezident Donald Trump se snaží docílit odstoupení soudkyně, která má ve Washingtonu rozhodovat o jeho vině v případu údajného ovlivňování výsledků voleb z roku 2020. Trumpovi právníci v pondělí vyzvali soudkyni, aby se vzdala účasti na kauze kvůli svým výrokům na jeho adresu, které podle nich zpochybňují její nezaujatost. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři Bílého domu během Trumpova úřadování uváděli výrazně vyšší údaje o jeho hmotnosti

Trump se již podobně snažil přimět k odstoupení soudce z newyorského soudu (ilustrační foto) | Foto: Lindsay DeDario | Zdroj: Reuters

Velká porota ve Washingtonu Trumpa začátkem srpna obvinila ve čtyřech bodech včetně spiknutí. Důvodem byly jeho snahy zvrátit výsledky prezidentských voleb v roce 2020, v nichž ho porazil Joe Biden. Trump obvinění odmítl.

Jeho právníci nyní vyzvali soudkyni Tanyu Chutkanovou, aby se vzdala účasti na případu. Soudkyně během procesu se strůjci útoku na Kapitol ze 6. ledna 2021 prosazovala přísnější tresty, než navrhovala prokuratura, a rovněž je stavěla do jasné souvislosti s Trumpem.

Federální proces s Trumpem začne v březnu, zabývat se bude snahou o zvrácení výsledků voleb

Číst článek

„Veřejnost se bude důvodně a pochopitelně ptát, jestli soudkyně Chutkanová dospěla ke všem svým rozhodnutím v této věci nestranně, nebo jimi naplnila své předchozí negativní výroky o prezidentu Trumpovi,“ uvedla podle AP obhajoba.

Podle agentury však bude snaha exprezidentova právního týmu dost možná marná, neboť vzdát se účasti na případu může jen sama soudkyně. Ta již dříve upozornila Trumpa, že se má zdržet jakýchkoli výroků na adresu soudu, on však na sociálních sítích opakovaně zpochybňuje její nestrannost.

Trump se již podobně snažil přimět k odstoupení soudce z newyorského soudu, který bude rozhodovat o tom, zda bývalá hlava státu porušila zákon snahou koupit si mlčení pornoherečky Stormy Daniels. Soudce však jeho výzvu zamítl s tím, že je dostatečně nezaujatý.

Chutkanová v srpnu stanovila termín začátku hlavního líčení na březen příštího roku, přičemž obhajoba žádala rok 2026.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme