Žádná štvavá prohlášení ani znevažují komentáře. Prokurátoři zamýšlí omezit Trumpovy výroky

Federální prokurátoři ve Spojených státech žádají soud, aby omezil výroky bývalého prezidenta Donalda Trumpa v kauze jeho údajné snahy o zvrácení výsledků prezidentských voleb z roku 2020. Trump podle prokurátorů svými výroky útočí na svědky, právníky i soud. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

„Obžalovaný má ve zvyku vydávat štvavá veřejná prohlášení namířená na osoby či instituce, které pro něj představují překážku či problém,“ uvedl v žádosti tým zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe.

„To ukazuje potřebu chránit potenciální porotce před obavami z hrozeb a obtěžování, jež pramení ze znevažujících a štvavých veřejných prohlášení obžalovaného,“ dodal.

Donald Trump chce vyměnit soudkyni, obviňuje ji ze zaujatosti. Jeho právní tým ale zřejmě neuspěje

Číst článek

Prokurátoři požadují, aby Trump nesměl vydávat prohlášení týkající se „totožnosti, výpovědi či důvěryhodnosti potenciálních svědků“. Chtějí rovněž omezit jeho komentáře ohledně „jakéhokoli strany, svědka, advokáta, pracovníka soudu nebo potenciálních porotců, které jsou znevažující, štvavé či zastrašující“.

Podle Trumpova mluvčího je tento požadavek „zjevným vměšováním do voleb, protože prezident Trump je vedoucím kandidátem“, napsala agentura Reuters.

Smith začátkem srpna oznámil obžalobu Trumpa ze zločinného spiknutí proti americkým voličům i vládě Spojených států. Podle vyšetřovatelů se Trump dopustil nezákonného jednání, když po porážce v posledních prezidentských volbách šířil nepodložená tvrzení o podvodech s hlasy a společně s dalšími aktéry hledal způsoby, jak zablokovat potvrzení vítězství demokrata Joea Bidena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme