Více než polovina Američanů viní Trumpa ze zablokování úřadů. S ‚jeho‘ zdí souhlasí jen každý čtvrtý

Těsná většina Američanů za viníka blokády části federálních úřadů považuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos. Úřady jsou uzavřeny třetím týdnem kvůli sporu Trumpa s demokratickými představiteli Kongresu o výstavbu zdi na hranicích s Mexikem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V průzkumu, který se uskutečnil od 1. do 7. ledna a kterého se zúčastnilo 2203 lidí, označilo Trumpa za viníka krize 51 procent respondentů. Na konci prosince takovýto názor mělo 47 procent dotazovaných.

Demokraty jako strůjce patu pak vnímá 32 procent účastníků ankety, na konci prosince to bylo 33 procent. Sedm procent dotazovaných jako přímé viníky vnímá republikány.

Trump hájil stavbu zdi na hranicích s Mexikem. Místo betonové chce za 5,7 miliardy vybudovat ocelovou

Číst článek

Prezidenta v blokádě federálních úřadů kvůli požadavku peněz na výstavbu pohraniční zdi podpořilo 25 procent dotazovaných Američanů, 62 procent s ním naopak nesouhlasí.

Anketa dále ukázala, že proti zákonu o financování vládních úřadů, jehož součástí by byly i peníze na zeď, je 48 procent dotazovaných, 35 procent by naopak chtělo, aby demokraté prostředky na pohraniční bariéru uvolnili. Zbývající respondenti na otázku názor neměli.

Pozastavené financování části vládních úřadů brzy bude nejdelší krizí tohoto druhu v americké historii. Jedním z míst, které tím trpí nejvíc, je hlavní město Washington. Právě tam pracuje velké množství federálních zaměstnanců, kteří teď nesmějí chodit do práce, anebo to dělají dočasně bez nároku na mzdu. Zavřené jsou také desítky památek, muzeí a dalších míst, za kterými obvykle přijíždějí turisté.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme