‚Naše země čelí invazi.‘ Trump vyhlásil stav nouze, aby mohl postavit zeď na hranicích s Mexikem

Donald Trump vyhlásil stav nouze, aby mohl bez souhlasu Kongresu získat finance na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Zeď je podle něj nejúčinnějším řešení pro zastavení kriminality páchané těmi, kteří nelegálně přecházejí hranici s Mexikem. Pokud bude na hranici zeď, nebude podle něj potřeba pohraniční stráž. „Hovoříme o invazi do naší země. Jsou tady drogy, obchod s bílým masem a gangy plné zločinců,“ řekl prezident na brífinku před Bílým domem.

Washington (Aktualizováno: 20:42 15. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trump v pátek na tiskovém brífinku zhruba v 17.00 SEČ oznámil, že má v plánu exekutivním nařízením ještě do konce dne vyhlásit stav nouze, učinil tak po 20.30 SEČ.

Očekává se, že toto rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres, aby však zneplatnil prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.

Trump po Kongresu několik měsíců bezvýsledně žádal 5,7 miliardy dolarů (zhruba 130 miliard korun) na stavbu zdi, která by znemožnila nelegálním migrantům přechod americko-mexické hranice.

V mexické Tijuaně mají problém s proudy migrantů, kteří se snaží dostat do USA

Číst článek

Bariéra na jižní hranici byla jedním z Trumpových nejvýznamnějších slibů před prezidentskými volbami v roce 2016.

Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů ale bezmála šest miliard dolarů Trumpovi uvolnit odmítla a v novém kompromisním nadstranickém návrhu zákona o financování federálních úřadů mu na zeď vyčlenili jen necelých 1,4 miliardy.

Díky nouzovému stavu získá Trump přístup k fondům, ze kterých chce použít bezmála sedm miliard dolarů, takže celkem bude mít na zeď k dispozici zhruba osm miliard dolarů (182 miliard korun).

Se stavem nouze nesouhlasí 66 % Američanů

Se záměrem prezidenta Trumpa vyhlásit kvůli stavbě zdi stav nouze nesouhlasí dvě třetiny Američanů. Vyplývá to z průzkumu, který pro televizi CNN na počátku února vypracovala agentura SSRS.

V průzkumu prohlásilo 31 procent oslovených Američanů, že Trump by měl stav nouze na hranicích vyhlásit. Proti takovému postupu se vyslovilo 66 procent respondentů a tři procenta lidí na věc neměla názor.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme