Trump vyhlásí stav nouze, aby získal peníze na stavbu zdi na hranicích s Mexikem

Americký prezident Donald Trump vyhlásí stav nouze, aby zajistil financování zdi na hranicích s Mexikem. Ve čtvrtek to oznámil Bílý dům. Trump ve čtvrtek večer sice podepsal nadstranický návrh zákona, jehož cílem je předejít další platební neschopnosti části federálních úřadů, od plánů na vyhlášení stavu nouze jej to však neodradí.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 22:29 14. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Kompromisní návrh, který v noci na pátek odhlasoval Senát amerického Kongresu, ale neobsahuje v plném objemu Trumpem požadované peníze na zeď, což chce prezident vyřešit právě vyhlášením stavu nouze. Takový krok mu umožní čerpat peníze z krizových fondů.

Na cestě za americkým azylem. ‚Chtějí zabít mě i mou rodinu,‘ říká muž pár metrů od hraničního plotu

Číst článek

Očekává se, že pokud šéf Bílého domu skutečně nouzový stav kvůli situaci na hranicích vyhlásí, vyvolá to vlnu žalob s cílem krizové opatření zrušit.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová již na dotaz novinářů uvedla, že v návaznosti na prohlášení zvažuje, že právně napadne vyhlášení nouzového stavu, pokud se k takovému kroku Donald Trump skutečně odhodlá. Dodala, že demokraté zareagují adekvátně.

Trumpovy záměry oznámil v Senátu lídr republikánské většiny Mitch McConnell, jenž uvedl, že je prezident připraven podepsat dohodu kongresmanů o financování federální vlády.

„Prezident ten zákon podepíše. Za chvilku o tom budeme hlasovat,“ oznámil před hlasováním na senátní půdě McConnell.

Zároveň řekl, že prezidenta v jeho plánech podporuje. A to včetně Trumpova rozhodnutí vyhlásit stav nouze, který mu umožní obejít Kongres a použít k výstavbě zdi na hranici s Mexikem armádní zdroje.

McConnellovo prohlášení přišlo po několikahodinovém očekávání, kdy republikánští lídři čekali na zprávy z Bílého domu, že Trump podpoří jejich tvrdě vybojovaný kompromis.

Necelých 90 kilometrů ‚zdi‘

Nadstranický návrh ale neobsahuje uvolnění 5,7 miliardy dolarů (bezmála 130 miliard korun) na stavbu betonové zdi nebo ocelového plotu na americko-mexické hranici, ale jen 1,4 miliardy dolarů.

Konec nejistoty. Republikáni se s demokraty shodli na podmínkách financování vlády

Číst článek

Tyto peníze stačí na vybudování necelých 90 kilometrů hraničních bariér oproti Bílým domem předpokládaným 320 kilometrům.

Vyjednaná výsledná délka bariéry je také kratší než v dohodě, která byla na stole během jednání na konci minulého roku. Ještě před tím, než Trump dotlačil federální úřady pětatřicetidennímu rekordně dlouhému shutdownu, jenž byl důsledkem neschopnosti získat tolik peněz na zeď, kolik chtěl.

Trump vyhlášením stavu nouze vyhrožuje už několik týdnů. Chce tak dostát svého předvolebního slibu a postavit zeď, která má čelit nelegálnímu postupu migrantů přes mexicko-americkou hranici. Pentagon začal mezitím vymýšlet plán, jak by mohl prezident zeď financovat nepřímo.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme