Rozruch kolem knihy o Trumpovi pokračuje. Bývalý poradce se omlouvá za své výroky

Kniha o zákulisí Bílého domu za Donalda Trumpa dál čeří vody americké politiky. Steve Bannon, jeden z hlavních zdrojů autora Michaela Wolffa, se teď snaží uvést na pravou míru některé své výroky. Americký prezident předtím kvůli knize prohlásil, že Bannon po odchodu z Bílého domu zešílel.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Steve Bannon v Bílém domě

Steve Bannon v Bílém domě | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Jde o výrok týkající se jednání z června 2016, na kterém se Trumpův syn Donald mladší a někteří další čelní představitelé štábu setkali s ruskou právničkou, která jim údajně nabízela kompromitující informace o Trumpově protikandidátce Hillary Clintonové.

Podle knihy Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu Bannon schůzku označil za zrádcovskou a nevlasteneckou. Někdejší poradce teď tvrdí, že jeho slova mířila na bývalého šéfa Trumpova volebního štábu Paula Manaforta, a ne na jeho syna. Manafort jako zkušený profesionál měl podle Bannona vědět, jak Rusové pracují, a podobné schůzce zabránit. Donald mladší je naopak podle Bannona dobrý muž a patriot.

Kniha, která pobouřila Trumpa, jde do prodeje kvůli velkému zájmu dřív

Číst článek

Bývalý poradce se omluvil, že svá slova neuvedl na pravou míru dřív. Lituje prý, že tak odvedl pozornost od prezidentových historických zásluh, kterých se mu podařilo v prvním roce vlády dosáhnout.

Bannon ale explicitně neřekl, že by některé citace, které mu kniha připisuje, nebyly pravdivé. A právě proto, že Bannonovo nové prohlášení jen upřesňuje, komu jeho slova o zradě patřila, agentura Reuters tvrdí, že se tak bývalý poradce jen snaží zachránit svou vlastní pozici.

Prezident Trump se totiž po vydání knihy od Bannona distancoval. Ten ale jako šéf webu Breitbart často využívá svůj vliv, aby podpořil do Kongresu kandidáty, kteří nepatří k republikánskému establishmentu. Podle agentury Reuters si ale teď Bannon znepřátelil některé konzervativnější republikány a mohl by tak přijít o svůj vliv. Bannon ve svém prohlášení zároveň zdůraznil, že prezidenta dál podporuje.

Podle knihy Oheň a hněv se okolí Donalda Trumpa domnívá, že je psychicky nevyrovnaný a neschopný vykonávat prezidentskou funkci. Samotný šéf Bílého domu to považuje za nesmysl a prohlásil, že je „velmi vyrovnaný génius“. Taky zpochybnil věrohodnost autora knihy Michaela Wolffa.

Můžu vejít?

Wolff v rozhovoru pro televizi NBC zdůraznil, že vše napsal díky jen málo omezenému přístupu po Bílém domě, který získal od Steva Bannona. „Doslova jsem zaklepal na dveře a zeptal se ‚Můžu vejít?‘ a oni řekli ‚Ano, v pořádku‘. Tak jsem vešel a posadil se na gauč. Právě z tohoto úhlu pohledu jsem tu knihu napsal. Skutečným cílem této knihy je, aby se čtenáři cítili tak, že se mnou sedí na gauči a sledují, co se děje v západním křídle Bílého domu. Nezačal jsem psát s žádnými postranními úmysly. Nemám žádnou vlastní politiku, co se týče Donalda Trumpa."

Trump nicméně označil celou knihu za smyšlenku a tvrdí, že s Wolffem mluvil jen velmi málo. Zpochybnil tak novinářovo tvrzení, že spolu před vydáním vedli rozhovor. Zajímavostí také je, že odkaz na online kopii publikace na twitteru sdílel server Wikileaks.

Zpravodajský web Business Insider spekuluje, že tak server chtěl připravit autora knihy o zisky a podpořit prezidenta Trumpa. WikiLeaks během americké prezidentské kampaně zveřejnily dokumenty, které měly poškodit Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou. Server je proto teď prověřován ve vyšetřování údajného ruského ovlivňování amerických voleb. WikiLeaks nakonec odkaz na knihu smazaly.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme