Kongresový výbor doporučil obžalovat i Trumpovy spolupracovníky. ‚Falešné stíhání,‘ říká exprezident

Bývalý americký prezident Donald Trump označil doporučení výboru amerického Kongresu na jeho obžalobu za „falešné stíhání“ a pokus poškodit jeho prezidentskou kandidaturu. List The New York Times v úterý napsal, že kongresový výbor, který vyšetřoval okolnosti nepokojů v budově washingtonského Kapitolu z 6. ledna 2021, doporučil ministerstvu spravedlnosti kromě Trumpa obžalovat i pět jeho blízkých spolupracovníků.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

„Všechny ty řeči o mém stíhání jsou stejné jako při procesu impeachmentu – je to stranicky motivovaný pokus odstranit mě i Republikánskou stranu,“ napsal Trump na svoji sociální síť Truth Social s odkazem na ústavní žalobu, které čelil jako první hlava státu dvakrát.

Čtyři zločiny včetně obvinění z podpory ve vzpouře. Kongresový výbor navrhl obžalovat Trumpa

Číst článek

Exprezident se vyjádřil několik hodin poté, co kongresman Jamie Raskin oznámil, že výbor ministerstvu spravedlnosti doporučuje Trumpa a další obžalovat ze čtyř zločinů včetně napomáhání vzpouře.

Devítičlenný výbor s demokratickou většinou doporučil ministerstvu obžalovat Trumpa, jeho poradce a advokáty Johna Eastmana, Rudolpha Giulianiho, Jeffreyho Clarka, Kennetha Chesebroa a personálního ředitele Marka Meadowse, a to celkem ze čtyř zločinů: napomáhání vzpouře, maření úředního řízení, spiknutí proti vládě Spojených států a spiknutí s cílem učinit nepravdivé prohlášení, přičemž poslední zmíněný zločin se vztahuje pouze na bývalého prezidenta.

Doporučení kongresového výboru není závazné, pokud se jej ale ministerstvo rozhodne vyslyšet, obžalovaným by mohla hrozit léta za mřížemi.

‚Ukradené volby‘

„Tihle lidi nechápou, že když po mně půjdou, shromáždí se kolem mě lidi, kteří milují svobodu. To mi dává sílu,“ řekl v pondělí Trump v rozhovoru s komentátorem na volné noze Danem Bonginem a dodal, že 6. ledna „řekl všem, aby šli domů“.

Kongresový výbor rozhodne, zda doporučit obvinění Trumpa ze tří trestných činů, zjistil server Politico

Číst článek

Trump svojí poznámkou odkazoval na události v budově Kapitolu, které se odehrály necelé dva měsíce poté, co prohrál v prezidentských volbách proti současnému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Výsledek voleb však Trump dodnes neuznal.

Trumpův postoj, že mu „volby byly ukradeny“, převzali i jeho stoupenci a na základě tohoto přesvědčení pak podle výboru 6. ledna jednali, když přemohli policisty bránící budovu a vtrhli do Kongresu. Učinili tak ve chvíli, kdy se členové Sněmovny reprezentantů a Senátu chystali stvrdit Bidenovo volební vítězství.

Přímo při útoku na Kongres či nedlouho po něm přišlo o život devět lidí. Trump těsně před útokem na shromáždění své příznivce vyzval, aby „bojovali jako o život“.

Bývalý prezident nejméně tři hodiny nereagoval na výzvy svých spolupracovníků i členů své rodiny, aby vyzval k zastavení nepokojů a povolal bezpečnostní složky, popsal v pondělí kongresový výbor.

Policisté bránící budovu, z nichž desítky utrpěly vážná zranění, se stali terčem hněvu davu, který je v některých případech bil tyčemi, tahal je po schodech nebo po nich šlapal. Někteří utrpěli zranění mozku a budou mít celoživotní následky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme