‚Uvolňování přijde s odzbrojením.‘ Sankce proti KLDR zatím platí, prohlásil Trump

Sankce proti Severní Koreji nadále platí, jejich postupné uvolňování bude možné až poté, co Pchjongjang zahájí nezvratný proces jaderného odzbrojení. Na tiskové konferenci po skončení úterního summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem to prohlásil americký prezident Donald Trump.

Video Singapur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Bílého domu věří, že KLDR začne ničit své jaderné kapacity velmi brzy. Zdůraznil ovšem, že likvidace jaderného arzenálu a zařízení na jeho výrobu je po vědecké stránce složitý a zdlouhavý proces. Jakmile se s tím však jednou začne, je to nezvratné, dodal.

Trump také řekl, že v budoucnu chce navštívit Pchjongjang a že ve vhodnou dobu pozve severokorejského vůdce Kim Čong-una do Bílého domu. Tyto cesty ale podmiňuje konkrétními kroky ze strany KLDR.

Americký prezident dále řekl, že USA jako vstřícný krok vůči KLDR pozastaví společné vojenské manévry s jihokorejskou armádou, které Pchjongjang opakovaně kritizuje jako provokaci a nácvik invaze do Severní Koreje. USA si ale v Jižní Koreji své vojenské kapacity ponechají.

„Válečné hry jsou velmi drahé, většinu platíme my,“ řekl Trump. „Za daných okolností, kdy jednáme, je tak podle mě nepatřičné manévry pořádat,“ dodal.

Rovněž prohlásil, že smrt amerického studenta Otty Warmbiera, který loni po návratu ze severokorejského vězení zemřel, nebyla zbytečná, neboť vedla k dnešní vrcholné schůzce se Severní Koreou. Dodal, že pro rodiče Warmbiera, který se z KLDR vrátil s poškozeným mozkem, může být dnešek zadostiučiněním.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme