‚Zničíme Turecko hospodářsky.‘ Trump varoval Ankaru před útokem na kurdské jednotky v Sýrii

Americký prezident Donald Trump telefonicky hovořil se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem o „probíhající spolupráci“ v Sýrii. Informoval o tom v pondělí Bílý dům. Rozhovor se odehrál poté, co Trump pohrozil „hospodářským zničením“ Turecka v případě jeho útoku na kurdské jednotky v severní Sýrii. V telefonátu použil Trump mírnější tón a vyzval Ankaru, aby s Kurdy nezacházela špatně.

Washington / Ankara (Aktualizováno: 20:46 14. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí a turečtí vojáci během první společné hlídky v syrském městě Manbidž. | Foto: U.S. Army/Arnada Jones | Zdroj: Reuters

Trump vyvolal nedělním twitterovým výpadem reakci tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua, podle něhož USA vyhrožováním ničeho nedosáhnou a strategičtí partneři by neměli komunikovat přes sociální sítě.

Od Islámského státu ji dělily desítky metrů, teď žije v Praze. ‚Nevěřila jsem, že přežiju,‘ říká fixerka

Číst článek

„Začali jsme se stahovat ze Sýrie, což bylo už dávno potřeba. Tvrdě zasahujeme malé zbytky územního chalífátu ISIS (Islámského státu), a to z mnoha směrů. Zničíme Turecko hospodářsky, pokud udeří na Kurdy. Vytvoříme dvacetimílovou (přes 32 kilometrů) bezpečnostní zónu,“ uvedl v neděli šéf Bílého domu bez dalších podrobností.

„Zároveň nechci, aby Kurdové provokovali Turecko,“ dodal Trump. Napsal také, že Rusko, Írán a Sýrie měly největší prospěch z americké politiky zaměřené na zničení takzvaného Islámského státu v Sýrii.

„My z toho máme také prospěch, ale teď nastal čas návratu našich vojáků domů,“ poznamenal americký prezident a svůj příspěvek zakončil výzvou k ukončení „nekonečné“ války.

Edrogan popřel invazi do Sýrie. Turecko podle něj nechce obsazovat další území na severu země

Číst článek

Navazující pondělní telefonát se podle Bílého domu týkal jak možné spolupráce obou zemí při řešení bezpečnostních problémů Turecka na severovýchodě Sýrie, tak ohledů, které by měli turečtí vojáci brát na „Kurdy a další skupiny, s kterými jsme společně porazili ISIS“.

Spojenci Západu, nebo teroristé?

Kurdové, kteří jsou spojenci Západu, se obávají útoku ze strany Turecka po stažení amerických vojáků. Spojené státy začaly stahovat své vojenské jednotky ze Sýrie minulý týden.

Ankara považuje kurdské bojovníky za teroristy a prodlouženou ruku separatistické Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku zakázaná.

Minulý měsíc turecká vláda oznámila, že chystá novou operaci proti kurdským milicím na severu Sýrie. V pondělí turecký provládní deník napsal, že se vláda chystá na největší přeshraniční operaci v historii Turecka.

Podle deníku je připraveno se jí účastnit na 80 tisíc vojáků, což je dvakrát více než poslala Ankara na sever Kypru v roce 1974 v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V posledních několika dnech také média informovala o přesunu vojenské techniky a tureckých jednotek k hranicím Sýrie.

Trump svým nedávným oznámením záměru stáhnout všech asi 2000 amerických vojáků ze Sýrie mnohé překvapil. Žádný harmonogram odsunu prezident nestanovil, po kritice začátkem ledna uvedl, že stahování vojsk určitou dobu potrvá.

Starting the long overdue pullout from Syria while hitting the little remaining ISIS territorial caliphate hard, and from many directions. Will attack again from existing nearby base if it reforms. Will devastate Turkey economically if they hit Kurds. Create 20 mile safe zone....

23:53 – 13. 01. 2019

15692 75025

....Likewise, do not want the Kurds to provoke Turkey. Russia, Iran and Syria have been the biggest beneficiaries of the long term U.S. policy of destroying ISIS in Syria - natural enemies. We also benefit but it is now time to bring our troops back home. Stop the ENDLESS WARS!

00:02 – 14. 01. 2019

10163 55377

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme