Trump ke střelbě v Texasu: V každé škole by měl být přítomen policista nebo ozbrojená stráž

Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval po nedávné střelbě na základní škole v Texasu, kde ozbrojený muž zabil 19 dětí a dvě učitelky, k ukončení školních zón beze zbraní. Bývalý šéf Bílého domu to podle agentury Reuters řekl v projevu v Houstonu na sjezdu Národní asociace držitelů střelných zbraní.

Houston (Aktualizováno: 10:55 28. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledky kandidátů, které Donald Trump podpořil, ukazují že bývalý prezident je s přehledem stále nejsilnější osobností v republikánské straně

Výsledky kandidátů, které Donald Trump podpořil, ukazují že bývalý prezident je s přehledem stále nejsilnější osobností v republikánské straně | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

„Je jasné, že musíme snáze zavírat násilníky a psychicky nemocné lidi do ústavů pro duševně choré,“ řekl Trump.

Úterní střelba v texaském Uvalde, při níž útočil osmnáctiletý střelec vybavený poloautomatickou puškou AR-15, znovu stočila pozornost k Národní asociaci držitelů střelných zbraní. O té je známo, že je jedním z hlavních finančních podporovatelů členů Kongresu, většinou ale republikánů.

Nejméně 21 lidí zemřelo při střelbě na základní škole v Texasu. Agresora policisté zabili

Číst článek

Trump řekl, že každá škola by měla mít jedno vstupní místo, silné oplocení a detektory kovů, a dodal, že v každé škole by měl být vždy policista nebo ozbrojená stráž.

„Toto není otázka peněz. Je to otázka vůle. Pokud mají Spojené státy 40 miliard dolarů (920 miliard Kč), které mohou poslat Ukrajině, můžeme to udělat,“ řekl bývalý prezident s odkazem na finanční a vojenskou podporu Washingtonu Ukrajině po ruské únorové invazi.

Trump také vyzval k odstranění školních zón beze zbraní a dodal, že tyto zóny neponechávají obětem žádnou možnost se bránit v případě útoku ozbrojené osoby.

S plány na zpřísnění pravidel držení zbraní přicházejí v USA demokraté, ale opakovaně narážejí na odpor Republikánské strany.

Republikáni se přiklánějí k širokému výkladu druhého dodatku americké ústavy, který se týká práva držet zbraně. Demokraté by rádi více prověřovali zákazníky při nákupech nebo zakázali prodej útočných pušek.

V USA platí od roku 1990 zákon o školních zónách beze zbraní (GFSZ), vztahuje se na veřejné, soukromé a farní základní školy, na střední školy a na nesoukromý majetek do 1000 stop (zhruba 300 metrů) od nich. Zakazuje jakékoli neoprávněné osobě vědomě držet nabitou nebo nezajištěnou střelnou zbraň na místě, o kterém jednotlivec ví nebo má důvod se domnívat, že jde o školní zónu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme