Druhý den Trumpa v Británii. Po banketu posnídá s Mayovou, na Trafalgaru se chystá velká demonstrace

V pondělí banket a slavnostní audience u královny Alžběty II., v úterý setkání s premiérkou Theresou Mayovou. Americký prezident Donald Trump je druhým dnem na návštěvě ve Velké Británii. Naplánovaná je pracovní snídaně v Downing Street, poté čeká amerického prezidenta a britskou premiérku společná tisková konference. Žádný rozhovor mezi čtyřma očima ale neplánují.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka Donalda Trumpa a Theresy Mayové přichází jen několik dní před tím, co britská premiérka opustí pozici lídra Konzervativní strany a otevře tak cestu k výběru svého nástupce v premiérské funkci.

Trump přiletěl na návštěvu Británie. Přivítají ho královna, princové i velké protesty

Číst článek

Jednání s americkým prezidentem je pro Spojené království důležité zejména s ohledem na brexit. Podle zpravodajského serveru BBC je tím hlavním bodem obchodní dohoda, která by upravila vztahy mezi Londýnem a Washingtonem. Donald Trump už v pondělí naznačil, že se na ní začíná pracovat.

Američané ale mají i další priority. Jednou z nich je postoj ke společnosti Huawei. Trump podle agentury Reuters může na Brity vyvíjet nátlak, aby s čínskou firmou nepracovali. Washington podezírá Huawei z napojení na čínské tajné služby a bere ho za bezpečnostní riziko. A své spojence vyzývá, aby firmě bránili v přístupu ke kritické infrastruktuře.

Britové to ale nedělají. Huawei u nich může dál pracovat i na sítích páté generace – přitom právě před tímhle Pentagon obzvlášť varuje. V krajním případě by Londýnu hrozilo, že s ním Američané přestanou sdílet tajné informace. Server BBC také uvádí, že premiérka Mayová bude chtít s Trumpem hovořit o klimatických změnách.

Protesty

Druhý den státní návštěvy je také dnem, kdy se očekávají největší protesty proti přítomnosti amerického prezidenta. Tisíce lidí se zřejmě před polednem sejdou na Trafalgarském náměstí a organizátoři akce chtějí s davem projít místa, na která oficiální harmonogram zavede i Trumpa.

K demonstrantům chce promluvit mimo jiné lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn, který se demonstrativně neúčastnil pondělního banketu. Součástí protestů bude také balon s prezidentovou podobiznou.

V pondělí se Donald Trump setkal ve Westminsterském opatství a setkal se u čaje s princem Charlesem a jeho ženou Camillou. Během banketu připomněl, že obě země pojí historické pouto od doby vylodění v Normandii, jehož oslav se zúčastní ve středu.

„Pouto mezi našimi národy bylo navždy zpečetěno tím velkým tažením,“ řekl Trump o spojenecké akci proti nacistickému Německu. „S připomínkou našeho společného vítězství a odkazu zdůrazňujeme i společné hodnoty, které nás budou sjednocovat i v daleké budoucnosti: svobodu, svrchovanost, sebeurčení, vládu práva,“ pronesl americký prezident při slavnosti, která zakončila úvodní den jeho návštěvy.

Položení věnce

Na jeho začátku Trumpa a první dámu Spojených států přivítal ve Westminsterském opatství děkan John Hall. Po položení věnce u hrobu neznámého vojína absolvoval prezidentský pár prohlídku zdejší katedrály a následně zamířil do Clarence House, tedy sídla prince Charlese a vévodkyně z Cornwallu.

Po pózování před fotografy se čtveřice odebrala mimo dosah médií. „Setkání trvalo něco přes 15 minut. Co tak asi probírali?“ ptal se na twitteru reportér televize ITV Chris Ship. Média před setkáním připomínala, že Charles při veřejných vystoupeních opakovaně zdůrazňuje potřebu bojovat proti klimatickým změnám, které Trump naopak v minulosti označoval za výmysl.

Fist-bump?

Před odpolední návštěvou opatství obědval americký prezident s několika členy britské královské rodiny v Buckinghamském paláci. Obě strany se následně opět ukázaly médiím, když královna Alžběta II. prováděla amerického prezidenta a jeho ženu Melanii obrazárnou paláce.

Debaty vzbudil způsob, jakým způsobem si Trump podal ruku s královnou Alžbětou. „Tak Trump začal návštěvu Británie fakt velkolepě. Na chudáka královnu vytáhl handshake (potřesení ruky) silně připomínající fist bump,“ napsal na twitteru komentátor serveru Seznam Zprávy a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek.

I v pondělí se Trump dočkal menšího protestu před Buckinghamským palácem. Odpůrci Trumpa pak na jeden z mostů přes Temži pověsili pět obřích transparentů s hesly „vzdorovat sexismu“, „vzdorovat rasismu“, „vzdorovat nenávisti“, „vzdorovat krutosti“ a „vzdorovat Trumpovi“.

Politolog Brian Klass na twitteru citoval průzkum agentury YouGov, jak Britové vnímají současného amerického prezidenta oproti tomu minulému. Zatímco Trumpa vidí příznivě 21 procent dotázaných, u Baracka Obamy je toto číslo 72 procent.

vjb, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme