Zákaz s výjimkami. Prezident Trump opět omezuje možnost transgender osob být v armádě

Americký prezident Donald Trump podepsal memorandum, jímž se snaží opět zabraňovat transgender osobám, aby sloužily v armádě. Připouští ale výjimky. Ministerstvo obrany tak má jejich způsobilost hodnotit případ od případu. Ve zprávě, kterou Bílý dům vydal, Trump uvádí, že transgender osoby, které mohou potřebovat vážnou lékařskou péči, nejsou kvalifikovány pro službu v armádě, kromě výjimečných okolností.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

Trump se tak rozhodl znovu zablokovat trend přijímání osob se změněným pohlavím do armády, který započal za vlády předchozího prezidenta Baracka Obamy. Poprvé to Trump zkusil již loni, ale federální soud mu zakázal měnit pravidla armádní služby s ohledem na popírání práv transgender osob zaručených ústavou.

Náklady na zdravotní péči pro transgender osoby? Desetkrát víc zaplatí americká armáda za Viagru

Číst článek

Tehdy mimo jiné zdůrazňoval, že financování zdravotních opatření, která provázejí změnu pohlaví, je pro armádu příliš nákladné. Také nařídil armádě, aby našla způsob, jak se již přijatých transgender vojáků zbavit.

Podle amerických studií působí v americké armádě v aktivní službě 2500 až 7000 transgenderh osob, v armádních zálohách pak dalších 1500 až 4000.

Nejznámější transgender osobou v americké armádě byla Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks tajné armádní a diplomatické dokumenty. Odpykala si sedm let vojenského vězení a loni v květnu byla propuštěna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme