Trumpův spor s Twitterem se vyostřuje. Prezidentův příspěvek porušil podmínky užívání sociální sítě

Konflikt amerického prezidenta Donalda Trumpa se sociální sítí Twitter pokračuje. Prezident ve středu pohrozil platformě regulací v reakci na to, že Twitter označil několik jeho tvrzení za nepřesná. Šlo o výroky v souvislosti s podvody při volbách. V pátek ráno sociální síť pokročila dál, když Trumpův tweet o zákroku v Minneapolisu označila jako výrok glorifikující násilí, a tím pádem nevyhovující pravidlům.

Washington D.C. (Aktualizováno: 14:26 29. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Zdroj: Reuters

„Tento tweet porušil pravidla Twitteru ohledně oslavování násilí. Twitter však určil, že zachování dostupnosti tohoto tweetu může být ve veřejném zájmu.“ Takový text připojila sociální síť Twitter k pátečnímu příspěvku prezidenta Trumpa. V něm pohrozil, že proti protestujícím ve městě Minneapolis nebude váhat použít střelné zbraně.

....These THUGS are dishonoring the memory of George Floyd, and I won’t let that happen. Just spoke to Governor Tim Walz and told him that the Military is with him all the way. Any difficulty and we will assume control but, when the looting starts, the shooting starts. Thank you!

06:53 – 29. 05. 2020

„Právě jsem mluvil s guvernérem Timem Walzem a řekl mu, že za ním naprosto stojí armáda. Jakýkoliv problém, a převezmeme kontrolu, ale když začne rabování, začne střelba,“ napsal na twitteru šéf Bílého domu.

V hlavním městě amerického státu Minnesota již tři dny probíhají násilné demonstrace poté, co v pondělí při policejním zákroku zemřel šestačtyřicetiletý afroamerický občan George Floyd. Při zatýkání mu klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

Trump usiluje o zrušení právní ochrany sociálních sítí. Platformy podle něj umlčují konzervativce

Číst článek

Nejnovější komentář Twitteru k Trumpovu příspěvku je hojně citovaný mimo jiné s ohledem na předchozí podobné výhrady společnosti, na které prezident reagoval podrážděně.

Spor eskaluje

Ve středu Trump pohrozil Twitteru, když se u jeho příspěvku objevilo varování, že jde o zavádějící informace. Šéf Bílého domu v příspěvku varoval před riziky korespondenční volby. Za účelem poskytnutí faktických informací přidala sociální síť k příspěvku odkaz na článek CNN, kterou Donald Trump dlouhodobě kritizuje.  

Ve čtvrtek americký prezident nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Prezident při podepisování nařízení označil chování Twitteru za „politický aktivismus“. Velké internetové platformy podle něj mají „nekontrolovanou moc“ omezovat a cenzurovat.

There is NO WAY (ZERO!) that Mail-In Ballots will be anything less than substantially fraudulent. Mail boxes will be robbed, ballots will be forged & even illegally printed out & fraudulently signed. The Governor of California is sending Ballots to millions of people, anyone.....

14:17 – 26. 05. 2020

19255 82126

Aktivitu Twitteru kritizoval prezident ve čtvrtečním tweetu. „Je úsměvné vidět, že se Twitter snaží tvrdit, že korespondenční volba není náchylná k podvodům. Je to hloupé, existují příklady a důkazy. Náš volební proces bude k smíchu celému světu,“ reagoval.

V pátek ráno prezident Trump sdílel tweet šéfa jiné sociální sítě Facebook, Marka Zuckerberga, který jednání Twitteru kritizoval také a připomněl, že Facebook má jinou politiku. „Věřím, že Facebook by neměl být arbitr pravdy,“ napsal Zuckerberg v příspěvku.

Později v pátek Donald Trump v dalším příspěvku obvinil Twitter, že se zaměřil na republikány, konzervativce a prezidenta Spojených států, ale nedělá nic proti lžím a propagandě Číny nebo radikální levice. V tweetu apeloval na Kongres, který by měl podle něj zrušit sekci 230 zákona o telekomunikaci, která zbavuje sociální sítě zodpovědnosti za publikovaný obsah. 

Podle agentury AP experti neočekávají, že by se prezident Trump domohl zásadnějších změn ve fungování sociálních sítí. Ke změně zákona by totiž potřeboval podporu Kongresu, jehož dolní komoru ale ovládají opoziční demokraté.

Ondřej Zlámal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme