Vdovec napsal šéfovi Twitteru. Žádá smazání Trumpových konspiračních příspěvků o jeho ženě

Vdovec po Lori Klausutisové, jež před dvěma desítkami let zemřela při nehodě v kanceláři tehdejšího republikánského zákonodárce Joea Scarborougha, žádá sociální síť Twitter, aby smazala některé příspěvky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten totiž na platformě v souladu se starší konspirační teorií naznačuje, že Scarborough, který je současným prezidentovým kritikem, Klausutisovou zabil.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Konspirační teorie, o kterou se Trump opírá, však odporuje závěrům vyšetřovatelů. Twitter se rodině omluvil, příspěvky však zatím nesmazal, informovala agentura AP.

Tělo Klausutisové bylo nalezeno ve městě Fort Walton Beach na Floridě v kanceláři tehdejšího kongresmana Scarborougha, který je nyní vášnivým Trumpovým kritikem a vystupuje jako moderátor v televizi MSNBC.

VIDEO: ‚Ptejte se Číny.‘ Trump po otázce na testování předčasně opustil tiskovou konferenci

Číst článek

Manžel zemřelé Timothy Klausutis uvedl v dopise adresovaném šéfovi společnosti Twitter Jackovi Dorseymu, že jeho žena trpěla nezjištěnými srdečními potížemi, kvůli nimž zkolabovala, upadla a udeřila se hlavou o stůl. Ke stejnému závěru dospěla policie. Vdovec dále píše, že smrt jeho manželky pro něj byla „nejbolestivější věcí, se kterou se kdy musel vypořádat“ a cítí povinnost bránit její památku.

Trump v posledních týdnech několikrát na twitteru napsal, že v případu existuje řada nezodpovězených otázek, a naznačil, že by se jím znovu měla zabývat policie.

Z vraždy nepřímo obviňuje Scarborougha, o němž také prohlašuje, že je „naprostý cvok“. Někdejší kongresman byl přitom v čase incidentu ve Washingtonu, a ne na Floridě, kde k nehodě došlo.

Blokování uživatelů

„Normální uživatel jako já by byl zablokován,“ napsal Klausutis v dopisu šéfovi Twitteru s tím, že prezident si v souvislosti s případem vylévá žluč a že Trumpovy příspěvky znevažují památku jeho manželky.

Internetová společnost v prohlášení napsala, že „velice lituje bolesti, kterou tyto výroky způsobují rodině, i pozornosti, kterou na ni přitahují“. Neuvedla však, zda s Trumpovými zprávami hodlá něco udělat, a ani se o nich přímo nezmínila.

Twitter obecně do zpráv politických lídrů nezasahuje s tvrzením, že zachovávání kontroverzních příspěvků politiků pomáhá jejich veřejné kontrole a podporuje diskusi.

Minulý rok však toto pravidlo firma upravila a uvedla, že sdělení světových vůdců nestojí zcela nad pravidly platformy a některé příspěvky mohou být označeny varovným sdělením. Týká se to například zavádějících zpráv o koronaviru, které podle společnosti mohou ohrožovat veřejné zdraví.

Timothy Klausutis, the widower of Lori Klausutis, has written to Jack Dorsey asking him to delete tweets by President Trump spreading a debunked conspiracy theory about his late wife’s death and @Joe Scarborough

His letter is heartbreaking

@Kara Swisher reports

nytimes.com/2020/05/26/opi…

14:36 – 26. 05. 2020

7752 19758

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme