Proč končí poradce McGahn? Americký prezident vyvracel spojitost s Muellerovým vyšetřováním

Prezident Spojených států Donald Trump na twitteru popřel spekulace, že důvodem odchodu právního poradce Bílého domu Dona McGahna je vyšetřování ruské role v amerických volbách. Ruskou kauzu rozplétá zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, se kterým McGahn spolupracuje. Trump tvrdí, že McGahnovi povolil spolupráci s Muellerem, protože nic neskrývá.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právní poradce Bílého domu Don McGahn | Foto: Alex Wroblewski | Zdroj: Reuters

Práci vyšetřovatele ale prezident často kritizuje. Trump napsal, že zmanipulovaný hon na čarodějnice nehrál žádnou roli, pokud jde o jeho rozhodnutí o McGahnovi. „A to ani trochu,“ dodal prezident.

Média nicméně upozorňují, že postoj vůči Muellerovi, který své pátrání zaměřil na někdejší Trumpův volební štáb, je u McGahna a prezidenta protichůdný.

McGahn dokonce loni pohrozil rezignací, pokud bude Trump naléhat na Muellerovo odvolání, poznamenal Reuters. McGahn rovněž souhlasil s výslechy u Muellera, u kterého podle CNN za posledních devět měsíců vypovídal asi 30 hodin.

Právní poradce McGahn skončí na podzim v Bílém domě. Trump důvod rezignace neoznámil

Číst článek

Trump sice tvrdí, že právnímu poradci Bílého domu i ostatním povolil s Muellerem spolupracovat, protože nic netají, i tak ale komentátoři tvrdí, že McGahnova spolupráce by pro prezidenta mohla být komplikací.

Ve čtvrtek Trump uvedl, že McGahn není tím důvodem, proč dosud neodvolal Muellera a ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, se kterým má prezident rovněž napjaté vztahy.

McGahn z Bílého domu odejde na podzim po očekávaném schválení Bretta Kavanaugha soudcem nejvyššího soudu Spojených států. Toho jako kandidáta vybral Trump a McGahn nyní s jeho jmenování pomáhá. Kavanaugha musí do funkce schválit Senát, který jmenovací řízení zahájí 4. září.

Trump mezitím na twitteru naznačil, že už má za McGahna náhradu. Spekuluje se, že jí bude Emmet Flood, který nyní působí v Trumpově právním týmu, kde má na starosti záležitosti spojené s Muellerovým vyšetřováním.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme