Trump videem na twitteru útočí proti migrantům. ‚Jste nejhorší sociální jed,‘ slyšel z vlastních řad

Kritiku si ve čtvrtek vysloužil americký prezident Donald Trump za kontroverzní předvolební reklamu, kterou zveřejnil na svém twitterovém účtu. Video ukazuje mimo jiné záběry ze soudního procesu s mužem z Mexika, který do USA přišel ilegálně a v Kalifornii zabil dva policisty.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diváky se snaží reklama přesvědčit, že spoluvinu na zločinech imigrantů v USA nese Demokratická strana, která „je vpustila“. Obvinění z rozdmýchávání nenávisti si Trump vysloužil nejen od demokratů, ale i od některých republikánů.

Reklama ukazuje záběry ze soudního procesu s Mexičanem Luisem Bracamontesem, který se do USA dostal ilegálně, letos byl usvědčen ze zabití dvou policistů v kalifornské metropoli Sacramentu v roce 2014 a odsouzen k smrti.

„Ilegální imigrant, Luis Bracamontes, zabil naše lidi!“ stojí ve videu, které obviňuje demokraty, že muže „vpustili do naší země“ a dovolili mu v ní zůstat.

Týden do referenda o Trumpovi. Hraje se o kontrolu nad parlamentem i klíče od impeachmentu

Číst článek

Obrázky ze soudní síně doplňují záběry davu migrantů, kteří se snaží dostat do USA. Podle agentury Reuters jde o zjevný odkaz na karavanu několika tisícovek migrantů, která v současnosti prochází středoamerickými státy ve snaze dostat se k americko-mexické hranici.

„Koho dalšího by demokraté vpustili?" ptá se video, v jehož závěru se objevuje heslo: „Prezident Donald J. Trump a republikáni učiní Ameriku opět bezpečnou.“

Podle amerických médií nechala video vyrobit kampaň, která usiluje o znovuzvolení Trumpa prezidentem USA v roce 2020. Do čtvrtečního večera středoevropského času zhlédlo reklamní klip 3,5 milionu lidí. Prezident z něj mezitím učinil takzvaný připnutý tweet, je to tedy první věc, kterou uživatelé při návštěvě jeho účtu uvidí.

Poučená Amerika. Spojené státy investovaly miliardy, aby ochránily volby před kybernetickými útoky

Číst článek

Dělení společnosti

Šéf národního výboru Demokratické strany Tom Perez řekl, že reklama šíří strach, rozděluje společnost a snaží se odpoutat pozornost od skutečných problémů. Kritiku si vysloužil Trump také od některých republikánů.

„Jste opovrženíhodný člověk, který rozděluje, nejhorší sociální jed, který postihl naši zemi za poslední desítky let,“ napsal na twitteru Al Cardenas, bývalý předseda floridských republikánů.

Parlamentní volby se budou v USA konat v úterý a demokraté mají naději, že ovládnou Sněmovnu reprezentantů. Trump by tak na zbývající dva roky svého prvního funkčního období ztratil v komoře podporu. Republikáni by mohli podle průzkumů udržet většinu alespoň v Senátu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme