Trump odvolal šéfa agentury pro kybernetickou bezpečnost, který odmítl tvrzení o podvodech

Americký prezident Donald Trump odvolal šéfa vládní agentury pro kybernetickou bezpečnost (CISA) Christophera Krebse, který stál v popředí boje proti volebním dezinformacím a zahraničním snahám ovlivnit demokratický proces v USA. Trump jeho propuštění spojil s prohlášením zveřejněným minulý týden, které označovalo letošní volby za „nejbezpečnější v americké historii“. Krebse následně hájili i někteří republikáni.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 21:45 18. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

„Nedávné prohlášení Chrise Krebse o bezpečnosti letošních voleb bylo značně nepřesné, protože docházelo k masivním nekalým praktikám a podvodům,“ napsal Trump na twitteru. Zmíněné komuniké o zabezpečení voleb při tom chybně připsal šéfovi CISA, ačkoli bylo společným produktem několika orgánů.

The recent statement by Chris Krebs on the security of the 2020 Election was highly inaccurate, in that there were massive improprieties and fraud - including dead people voting, Poll Watchers not allowed into polling locations, “glitches” in the voting machines which changed...

01:07 – 18. 11. 2020

27176 151719

„Proto byl Chris Krebs s okamžitou platností propuštěn z pozice šéfa agentury pro kybernetickou bezpečnost,“ pokračoval odcházející prezident USA. Ve dvojici tweetů opakoval konspirační teorie o tom, že v nedávných volbách hlasovali mrtví lidé, do volebních místností nebyli připuštěni volební pozorovatelé a sčítací stroje manipulovaly s lístky ve prospěch jeho demokratického vyzyvatele Joea Bidena.

Shoda jmen a překlepy. Za zesnulými voliči v USA stojí hlavně chyby, jejich hlasy často patří někomu jinému

Číst článek

Krebs a další čelní představitelé amerických vládních agentur ve čtvrtek ve společném prohlášení uvedli, že nemají žádné důkazy o falšování amerických prezidentských voleb a že „volby ze 3. listopadu byly nejbezpečnější v americké historii“.

Informace o rozsáhlých podvodech nepřinesli ani činitelé z jednotlivých amerických států zodpovědní za regulérnost voleb a Trumpův tým zatím s žádným ze svých obvinění neuspěl u soudů.

Agentura Reuters připomněla, že CISA si v těchto volbách již dříve vysloužila kritiku Bílého domu za to, že spustila web na „kontrolu fám“. Na něm podle médií uváděla, kromě jiných, na pravou míru také dezinformace šířené Trumpovými spolupracovníky.

Americký prezident Donald Trump si v listopadu 2018 třese rukou s Christopherem Krebsem | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Mnozí analytici iniciativu hodnotili pozitivně, stejně jako další kroky CISA. V den voleb práci Krebse vyzdvihoval i úřadující ministr pro vnitřní bezpečnost Chad Wolf.

Honored to serve. We did it right. Defend Today, Secure Tomrorow. #Protect2020

01:35 – 18. 11. 2020

45017 354354

Agentura CISA vznikla teprve před dvěma lety jako nástupce orgánu se zkratkou NPPD a bývalý manažer z Microsoftu Krebs ji vedl od samého počátku. Do té doby byl v čele NPPD. Po úterním odvolání z vládního postu na svém osobním twitterovém účtu vzkázal: „Bylo mi ctí sloužit. Dělali jsme to dobře. Obrana dnes, bezpečnost zítra.“

Biden představil seznam devíti poradců v Bílém domě, mezi nejbližšími spolupracovníky má pět žen

Číst článek

Slova uznání na jeho adresu následně přicházela i od některých republikánů. Senátor Ted Cruz vyjádřil názor, že Krebs si v „těžké, důležité roli“ vedl obstojně. Zdůraznil však, že je zcela na prezidentu Trumpovi, koho chce mít ve své administrativě. Další senátoři Ben Sasse a Rob Portman ovšem jasně dali najevo, že Krebsovo propuštění vidí jako chybu.

„Je to prezidentovo výsadní právo, ale myslím, že to jen posiluje zmatek a chaos, a jsem si jist, že nejsem jediný, komu by vyhovoval určitý návrat k něčemu víc... už ani nevím, co je normální,“ dodal jejich stranický kolega z Texasu John Cornyn.

Odvoláním Krebse pokračovala povolební série odchodů na amerických ministerstvech, která začala minulé pondělí výměnou v čele rezortu obrany. Skončilo také několik dalších vysoce postavených pracovníků Pentagonu a v Národní agentuře pro bezpečnost (NSA). Propuštění Krebse zároveň nebylo jedinou personální změnou na ministerstvu vnitřní bezpečnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme