‚Ať se vrátí do zločinem zamořených zemí, odkud pochází.‘ Trump se kongresmankám neomluví

Donald Trump se nehodlá omlouvat za své urážlivé poznámky na twitteru adresované o víkendu demokratickým kongresmankám s přistěhovaleckými kořeny nebo tmavou pletí. V neděli napsal, že poslankyně by neměly Američany poučovat o tom, jak vést zemi, když samy pocházejí z „rozvrácených a zločinem zamořených zemí“, do kterých by se raději měly vrátit.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump zahájil kampaň za své znovuzvolení | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

V pondělí výzvu k vystěhování zopakoval. Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v reakci oznámila, že tato kongresová komora chce přijmout usnesení, které by Trumpův komentář odsoudilo.

Podle pondělního Trumpova tweetu by se čtyři kongresmanky, které bez uvedení jména kritizoval, měly naopak omluvit jemu. „Kdy se radikálně levicové kongresmanky omluví naší zemi, izraelskému lidu a úřadu prezidenta za nadávky ze svých úst a za příšerné věci, které řekly?“ napsal prezident.

Odpoledne pak v Bílém domě prohlásil, že když kongresmanky Ameriku nenávidí a neustále si stěžují, mohou odejít.

Trump chce kvůli migraci trvale odebrat třem středoamerickým zemím stamilionovou pomoc

Číst článek

Zmínka o urážce Izraele podle agentury AP mířila na Ilhan Omarovou, která se loni stala jednou z prvních muslimek ve Sněmovně reprezentantů.

Letos v lednu prohlásila, že má chuť se smát, když američtí politici vyzdvihují Izrael jako demokracii na Blízkém východě. V únoru pak na adresu americké proizraelské politiky naznačila, že je důsledkem korupce. Za své výroky se později omluvila.

Vedle Omarové, které do USA přišla ze Somálska jako dítě, Trump svou kritiku mířil na Alexandrii Ocasiovou-Cortezovou, rodilou Newyorčanku, jejíž rodina pochází z Portorika, které ale je karibským územím Spojených států amerických. Rashidu Tlaibovou, jejíž rodiče do USA přišly z Palestiny, a černošku Ayannu Pressleyovou.

Ač Trump žádnou z žen přímo nezmínil, poskytl k nim jasné indicie, když poznamenal, že demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová jejich vystěhování jistě ráda zařídí. Pelosiová se totiž s touto čtveřicí často dostává do sporu, v reakci na Trumpův tweet se za ně ale postavila.

Pelosiová v první reakci řekla, že prezidentovým cílem je nejspíš vytvořit Ameriku, která „by byla znovu bílá“. V pondělí prohlásila, že sněmovna chce Trumpova slova odsoudit v usnesení. Podle Pelosiové zabředl Trump ještě hlouběji do svých již tak nízkých standardů a jeho slova označila za nechutná.

Trump ohlásil velký zátah proti migrantům. Podle prezidenta USA může být zadrženo až 2000 rodin

Číst článek

‚Nedůstojná úřadu‘

Někdejší republikánský guvernér Ohia John Kasich, který se v roce 2016 neúspěšně proti Trumpovi ucházel o stranickou prezidentskou nominaci, označil prezidentovu výzvu k odchodu kongresmanek z USA za zavrženíhodnou a nedůstojnou úřadu šéfa Bílého domu.

Pressleyová označila prezidentovy tweety za příklad rasismu. „My jsme to, co je demokracie. A nikam nejdeme, jedině zpět do Washingtonu,“ vzkázala Trumpovi.

Demokratická senátorka Elizabeth Warrenová, která se uchází o stranickou prezidentskou nominaci pro volby v roce 2020, považuje Trumpova slova za rasistická a xenofobní.

Trumpovy výroky odsoudila britská premiérka Theresa Mayová označila je za nepřijatelné. S odvoláním na mluvčího premiérky o tom informovala agentura Reuters.

Trump ale v sérii pondělních  tweetů přešel do protiútoku. „Chtějí-li se demokraté sjednotit kolem nadávek a rasistické nenávisti plynoucí z úst těchto nepopulárních a nereprezentativních kongresmanek a z jejich akcí, bude zajímavé sledovat výsledek. Můžu vám říct, že Izrael se jejich vinou cítil Spojenými státy opuštěn,“ napsal prezident.

V dalších tweetech Trump odkázal na rozhovor republikánského senátora Lindseyho Grahama s rozhlasovou stanicí Fox News Radio, v němž zákonodárce označil Ocasiovou-Cortezovou a její skupinu za komunistky, které nenávidí nejen Izrael, ale také Spojené státy.

Graham, který je považován za Trumpova spojence, ale v rozhovoru zdůraznil, že demokratické kongresmanky jsou americké občanky a byly řádně zvoleny, proto by prezident měl mířit výše než na osobní útoky. V této souvislosti Trumpovi doporučil soustředit se na jejich politický program.

per, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme