Trump odtajnil zprávu o činnosti FBI. Při vyšetřování ruské kauzy zneužila pravomoci, píše se v ní

Americký prezident Donald Trump v pátek schválil odtajnění zprávy republikánských kongresmanů. FBI a ministerstvo spravedlnosti podle nich zneužily pravomoci a porušily zákon při vyšetřování údajných ruských zásahů do předloňských prezidentských voleb v USA. Informuje o tom agentura Reuters.

Washington (Aktualizováno: 21:34 2. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zneužití pravomocí se údajně americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dopustil tím, když v roce 2016 při vyšetřování požádal o rozšíření odposlechů i na Cartera Page, tehdejšího volebního poradce Donalda Trumpa.

FBI politizovala vyšetřování ovlivňování voleb ve prospěch demokratů, tvrdí Trump

Číst článek

FBI a ministerstvo spravedlnosti prý svou žádost o rozšíření odposlechů podložily neověřenými informacemi.

Měly totiž vycházet z neověřených údajů bývalého agenta britské tajné služby Christophera Steela, kterého ale zaplatila Demokratická strana, jejíž kandidátku Hillary Clintonovou Trump ve volbách porazil.

Republikáni z tohoto údajného prohřešku vyvozují, že FBI při pátrání po ruské stopě stranila demokratům a dopustila se tak profesionální chyby.

Tiskové oddělení Bílého domu po zveřejnění dokumentu v prohlášení uvedlo, že zpráva vzbuzuje vážné obavy o integritu rozhodování na nejvyšší úrovni ministerstva spravedlnosti a FBI při využívání nástrojů ke sledování amerických občanů.

„Myslím, že je to ostuda, co se děje v této zemi. Hodně lidí by se mělo stydět," řekl pak americký prezident Donald Trump novinářům, když se ho ptali na obsah zprávy.

Ke zprávě se Trump vyjádřil již dříve na svém twitteru. Mimo jiné obvinil vyšetřovatele FBI a ministerstvo spravedlnosti, že při vyšetřování nadržovali demokratům.

FBI pochybení odmítá

FBI taková obvinění odmítla. „Muži a ženy z FBI nasazují každý den své životy v boji proti teroristům a zločincům, protože jsou oddaní naší zemi a ústavě. Americký lid by měl vědět, že bude i nadále chráněn prvotřídním světovým úřadem, který dodržuje zákon. Zvláštní agenti FBI se nenechali a nenechají rozptýlit stranickou politikou,“ uvedl například Tom O'Connor, ředitel asociace zastupující agenty FBI.

Bývalý ředitel FBI James Comey pak označil zveřejněnou zprávu republikánů za nečestnou a zavádějící. A dodal, že poškodila důvěru v tajné služby.

Šéf FBI Christopher Wray už dříve vyzval Bílý dům, aby dokument nezveřejňoval. Totéž učinil i náměstek ministra spravedlnosti Rod Rosenstein.

Podle serveru Politico není vyloučeno, že Wray po zveřejnění memoranda na protest ze své funkce odstoupí. Televize NBC naopak tvrdí, že nic takového v úmyslu nemá, 35 tisíc pracovníků jeho úřadu prý stojí za ním.

Má zdiskreditovat vyšetřování, tvrdí demokraté

Demokraté už také dokument odsoudili s tím, že je zaujatý a má zdiskreditovat vyšetřování zvláštní komise ministerstva spravedlnosti pod vedením Roberta Muellera, která se zabývá kauzou možného ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016.

„Výběrové a zpolitizované zveřejnění utajovaných informací vytváří strašlivý precedens a dlouhodobě poškodí zpravodajskou komunitu a naše agentury," uvedli v prohlášení demokraté z výboru americké Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb.

Demokraté navíc tvrdí, že republikáni do dokumentu tajně zasahovali poté, co kongresový výbor už dříve souhlasil s jejím zveřejněním.

Zároveň také varovali Trumpa před odvoláním zvláštního vyšetřovatele Muellera, kterého ministerstvo spravedlnosti pověřilo vyšetřováním údajného ruského vlivu na volby. „Mohlo by to vyvolat bezprecedentní ústavní krizi," varovali vůdci demokratů v dopise prezidentovi.

Podle republikánů v Kongresu je ale zveřejnění zprávy nutné. Republikánský senátor John McCain pak ale v pátek odsoudil Trumpovy útoky na FBI a ministerstvo spravedlnosti. Trumpův postup podle něj pouze posiluje pozici ruského prezidenta Vladimira Putina.

Anna Kubešková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme