Sýrie, Írán i izraelsko-palestinský konflikt. Trump s Macronem po telefonu mluvil o bezpečnosti

Americký prezident Donald Trump v pátek hovořil po telefonu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Dva státníci podle Bílého domu probrali „širokou paletu obchodních a bezpečnostních otázek“, konkrétně pak situaci v Íránu a dalších zemích Blízkého východu. Prohlášení Elysejského paláce obchod jako téma telefonátu nezmiňuje.

Washington/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron | Zdroj: Reuters

„Měl jsem velmi dobrý hovor s Emmanuelem Macronem, prezidentem Francie. Probrali jsme různá témata, zejména bezpečnost a obchod,“ napsal na twitter Trump, který je na dovolené ve svém golfovém klubu ve státě New Jersey. Bílý dům poté jeho slova rozvedl v prohlášení.

Had a very good phone call with @Emmanuel Macron, President of France. Discussed various subjects, in particular Security and Trade. Many other calls and conversations today. Looking forward to dinner tonight with Tim Cook of Apple. He is investing big dollars in U.S.A.

00:47 – 11. 08. 2018

15732 78002

Elysejský palác reagoval vlastním stručným komuniké, podle něhož lídři obou zemí mluvili o Sýrii, Íránu a izraelsko-palestinském konfliktu. Prohlášení mezi tématy rozhovoru neuvádělo obchod, napsala agentura Reuters.

USA zavedly první vlnu sankcí proti Íránu. ‚Žádám světový mír, nic menšího,' prohlásil Trump

Číst článek

Obchod je v současné době zdrojem třenic mezi Spojenými státy a Evropskou unií, a to v důsledku Trumpova rozhodnutí uvalit cla na dovoz hliníku a oceli z Francie a dalších zemí. EU reagovala zavedením cel na vybrané americké zboží.

Trump také hrozil zavedením cel na automobily dovážené z EU, ale po červencovém setkání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem tento krok odložil.

Mezi Macronem a Trumpem panuje napětí kvůli odstoupení Washingtonu od jaderné dohody s Íránem a obnovení hospodářských sankcí vůči islámské republice. Ostatní strany dohody včetně Francie chtějí principy sjednané v roce 2015 respektovat i nadále a EU vyzývá evropské firmy, aby se americkým sankcím nepodřizovaly. Reuters ale uvádí, že francouzská ropná společnost Total i automobilky PSA a Renault v reakci na krok USA pozastavily plány investic v Íránu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme